Пам'ятаєте, як у дитинстві, коли ми могли зробити щось не так, і щоб уникнути гарячих розмов і побоїв від батьків, ми відволікали їх, змінюючи тему розмови? На перший погляд, це може здатися тривіальним прикладом, але саме про це ми й поговоримо в цій статті, не про те, як втекти від побоїв батьків, а про те, як ви їх відволікали.

Логічний термін для цього типу дій називається помилка "червоного оселедця. Існує кілька думок щодо того, чи є це злочином, чи чимось добрим, оскільки іноді це може допомогти вам уникнути дійсно поганих ситуацій, але також може бути використано для відволікання уваги громадськості від більшої правди. Отже, в цій статті ми детально обговоримо, що таке помилка "червона оселедець", її мету, використання та деякі приклади, щоб зробити її більш зрозумілою.

Що таке помилка "червоного оселедця"?

Помилка "червоного оселедця" - це риторичний прийом, за допомогою якого навмисно вводиться несуттєва або нерелевантна інформація, щоб відволікти увагу від центрального питання і збити аргумент з курсу. Ця стратегія використовується для того, щоб ввести в оману або заплутати аудиторію або опозицію, одночасно роблячи початковий аргумент менш значущим або важливим.

Термін "червона оселедець" походить від практики використання риби з сильним запахом, щоб відволікти мисливських собак від запаху здобичі. Аналогічно, коли тему намагаються відволікти, використовуючи недоречні аргументи, це називається помилкою "червоного оселедця".

При помилці "червоного оселедця" опонент намагається відволікти увагу від основного аргументу або питання до іншого, про який легше сперечатися або який підтримує його позицію. Цього можна досягти різними способами, наприклад, змінити тему, критикуючи особистість чи цілі опонента, апелюючи до почуттів чи упереджень або посилаючись на необґрунтоване відчуття терміновості.

Мета "червоного оселедця

Мета використання помилки "червоного оселедця" - відволікти або відвернути увагу від основного питання чи аргументу, щоб зробити аргумент опонента менш важливим або ввести аудиторію в оману. "Відволікаючий маневр" використовується майже у всіх сферах діяльності, але ми розглянемо ті, де він зустрічається найчастіше:

Червоні оселедці в дебатах

"Червоні оселедці" можна використовувати в дебатах по-різному. Один з найпоширеніших підходів полягає в тому, щоб підняти дотичне питання, яке лише незначною мірою стосується поточної розмови. Ця стратегія може бути застосована для того, щоб відвернути увагу аудиторії від основного питання і перейти до нової теми, на яку оратор почувається більш комфортно.
Наприклад, у дискусії про клімат учасник може підняти тему фінансового тягаря, пов'язаного з відновлюваними джерелами енергії, щоб відвернути увагу від проблеми вуглець викидів.

Атака на мотивацію чи характер опонента під час дебатів є ще одним поширеним прийомом "червоного оселедця". Замість того, щоб звернутися до суті аргументів опонента, ця стратегія спрямована на те, щоб поставити їх під сумнів або дискредитувати, атакуючи довіру до опонента.

Наприклад, учасник політичної дискусії може спробувати відвернути увагу від політичних пропозицій свого опонента, критикуючи його особистість або згадуючи про його минулі проступки. Важливо усвідомлювати той факт, що використання "червоних оселедців" у дебатах може бути свідомою стратегією учасника, який намагається перемогти за будь-яку ціну, замість того, щоб брати участь у справжньому обміні думками. 

"Червоні оселедці" в аргументах

"Червоні яловичини" в суперечках - це практика, з якою ми стикаємося на регулярній основі. З психологічної точки зору, коли хтось намагається заперечити нашу позицію в певний момент, малоймовірно, що людина залишить її і визнає свою поразку, скоріше за все, вона намагатиметься довести, що її позиція є правильною, використовуючи всі можливі засоби.

Це може бути настільки ж безглуздою річчю, як підтримка фанатами актора, який, можливо, зробив щось погане в реальному житті, але їхні прихильники зроблять все, щоб заперечити неправильні речі, і вони часто використовують цю стратегію відволікання уваги як інструмент, щоб відволікти звинувачувачів.

Це трапляється і в нашому повсякденному житті. Наприклад, коли хтось має гарячу суперечку на певну тему і відчуває, що програє, він обов'язково спробує перевести дискусію на неактуальну тему, щоб зберегти свій так званий імідж. Це якраз і є аргумент "червоного оселедця".

Червоні оселедці у філософії та педагогіці

"Червоні оселедці" також широко використовуються у філософії та педагогіці, часто для того, щоб уникнути складних питань або тем, які можуть кинути виклик існуючим переконанням або припущенням.

У філософії "червоні оселедці" можуть бути особливо проблематичними, оскільки вони можуть призвести до логічних помилок і перешкоджати справжньому дослідженню та розумінню важливих тем. Наприклад, якщо філософ обговорює природа Коли ми говоримо про мораль, інша людина може підняти абсолютно не пов'язану з нею тему, наприклад, про існування Бога, щоб відвернути увагу від головного питання.

У педагогіці "червоні оселедці" також можуть бути проблематичними, особливо в контекст дискусій та дебатів у класі. Учні або вчителі можуть використовувати "червоні оселедці" як засіб уникнення складних запитань або викликів існуючим переконанням. 

Коли люди використовують помилку "червоного оселедця"?

До "червоних оселедців" люди вдаються в різних ситуаціях, часто коли намагаються уникнути відповіді на складне запитання або виграти суперечку будь-якими способами. Зазвичай "червоні оселедці" використовуються в наступних сценаріях:

 1. Політичні дебати: "Червоні оселедці" в першу чергу використовуються для того, щоб відвернути увагу від складних або суперечливих питань. Політики можуть використовувати "червоні оселедці", щоб ухилитися від обговорення власної діяльності чи політики і принизити особистість чи цілі своїх опонентів.
 2. Рекламні оголошення: "Червоні оселедці" здебільшого використовуються в рекламі, щоб відвернути увагу споживачів від справжніх переваг чи недоліків продукту. Рекламодавці можуть використовувати неточну або оманливу інформацію, щоб зробити товар більш актуальним або важливим, ніж він є насправді.
 3. Особисті стосунки: В особистих стосунках "червоні оселедці" можуть використовуватися, щоб відволікти увагу від незручних тем чи питань. Наприклад, людина може підняти абсолютно не пов'язану з цим тему, щоб відвернути увагу від делікатного питання або критики.
 4. Ділові переговори: У ділових переговорах "червоні оселедці" можуть використовуватися як засіб відволікання іншої сторони від важливих питань або проблем. Учасник переговорів може підняти неактуальну тему або запропонувати "відволікаючий маневр", щоб змусити іншу сторону погодитися на менш вигідну угоду.
 5. Академічний розмови: В академічних дискусіях "відволікаючі маневри" можуть використовуватися для того, щоб обійти складні питання. Людина може використовувати "відволікаючий маневр" як спосіб відвернути увагу від критики або дискредитувати аргументи опонента.

Приклади "червоних оселедців

"Червоні оселедці" часто зустрічаються в нашому повсякденному житті, але ми зазвичай схильні їх ігнорувати. Ось приклади помилкових тверджень у медіа та нашому особистому житті:

У засобах масової інформації

Помилка "червоного оселедця" у ЗМІ виникає тоді, коли ЗМІ або політики використовують сенсаційні або емоційно забарвлені історії, щоб відволікти увагу від основної проблеми. Це можна побачити у феномені заголовків "приманок для кліків", коли новинні статті створюються для залучення читачів і заохочення кліків, навіть якщо їхній зміст не є особливо вартим уваги чи важливим.

Наприклад, новинне видання може опублікувати історію із заголовком на кшталт "Знаменитість Х потрапила в скандал!". Читачі, які натискають на новину, дізнаються, що скандал насправді не дуже серйозний і не має нічого спільного з публічним іміджем знаменитості. Джерелу новин вдалося відвернути увагу від подій або проблеми які можуть відбуватися одночасно.

У реальному житті

Ось приклад помилки "червоного оселедця" в реальному житті: Під час співбесіди інтерв'юер запитує кандидата про його кваліфікацію для цієї посади. Замість того, щоб відповісти на питання, кандидат розповідає про своє попереднє місце роботи і про те, як йому подобалося там працювати. Порушуючи не пов'язану з роботою тему, кандидат намагається уникнути відповіді на питання і відвернути увагу від своєї недостатньої кваліфікації. 

Функції помилки "червоного оселедця

Функція помилки "червоного оселедця" полягає у відволіканні від справжньої проблеми або теми, що розглядається, часто шляхом введення не пов'язаного з нею питання або аргументу. Ось основні функції помилки "червоного оселедця":

 • Відволікання уваги: Помилка "червоного оселедця" часто використовується для того, щоб відвернути увагу від конкретної теми або пункту обговорення. Мовець може змінити хід розмови і відійти від початкової теми, піднявши не пов'язану з нею тему.
 • Відволікання від критики: Помилка "червоного оселедця" також використовується для того, щоб відвернути критику або уникнути звинувачень у своїх діях. Вводячи нове питання чи аргумент, оратор може відволікти увагу від власних помилок чи недоліків.
 • Генерування емоційних реакцій: Помилка "червоного оселедця" іноді використовується для того, щоб викликати емоційну реакцію в аудиторії. Порушуючи емоційно забарвлену тему, наприклад, особисту образу або суперечливе питання, оратор може апелювати до емоцій аудиторії, а не до її розуму.
 • Створюючи плутанину: Помилка "червоного оселедця" також може створити плутанину щодо поточної проблеми. Спікер може заплутати дискусію і ускладнити розуміння її справжньої спрямованості для інших, піднімаючи не пов'язаний з нею аргумент або тему.

Загалом, функція помилки "червоного оселедця" полягає у відволіканні, відхиленні, заплутуванні та затягуванні часу. Це тактика, яка використовується для уникнення продуктивної та змістовної дискусії і може бути шкідливою для критичного мислення, розв'язання проблем та прийняття рішень.

Як уникнути помилки "червоного оселедця"?

Ось кілька порад, як уникнути помилки "червоного оселедця":

 1. Залишайтеся зосередженими: Під час дискусії чи суперечки важливо зосереджуватися на обговорюваній темі. Чітко визначте, що саме ви обговорюєте, і уникайте обговорення не пов'язаних з нею питань чи аргументів.
 2. Визначте відволікаючі фактори: Якщо хтось інший вводить новий аргумент або тему, яка здається не пов'язаною з початковою дискусією, знайдіть момент, щоб визначити це як потенційне відволікання уваги або відволікаючий маневр. Перефокусуйте розмову на початкову тему і зверніться до питання, що розглядається.
 3. Дотримуйтесь фактів: Один із способів уникнути помилки "червоного оселедця" - дотримуватися фактів. Уникайте особистих нападів або емоційних аргументів, які не мають прямого відношення до питання.
 4. Слухайте уважно: Активне слухання інших є важливою частиною уникнення помилки "червоного оселедця". Уважно слухаючи те, що говорять інші, і реагуючи безпосередньо на їхні аргументи, ви можете уникнути відволікання на відволікаючі фактори або недоречні теми.
 5. Задавайте питання: Вступаючи в дискусію або суперечку, ставте запитання, щоб прояснити суть проблеми і переконатися, що всі перебувають на одній хвилі. Це допоможе запобігти непорозумінням і гарантувати, що розмова буде зосереджена на відповідній темі.

Помилка "червоного оселедця" - це тип логічної помилки, коли хтось навмисно вводить не пов'язане з проблемою питання або аргумент, щоб відволікти увагу від справжньої проблеми.

Прикладами помилки "червоного оселедця" є недоречні особисті нападки, підняття не пов'язаних між собою питань чи аргументів, використання емоційної мови, щоб відволікти увагу від обговорюваного питання, а також зміна теми, щоб уникнути розгляду конкретного питання.

Помилка "червоного оселедця" часто використовується для того, щоб відвернути увагу від певного питання чи аргументу, відвести критику чи звинувачення, викликати емоційну реакцію, заплутати питання чи відкласти дію.

Помилковість "червоного оселедця" часто можна визначити за раптовим вступ не пов'язаної теми чи аргументу, або використання емоційних висловлювань чи особистих нападів, щоб відволікти увагу від обговорюваного питання.

Ви можете відреагувати на відволікаючий маневр, визначивши, що відволікає увагу, і перенаправити розмову назад до початкового питання, або попросивши спікера надати докази чи підтримку його аргументації.

Розкрийте можливості інфографіки за допомогою Mind the Graph

Mind the Graph це потужний інфографіка інструмент, який може допомогти вченим підвищити якість їхніх дослідження за допомогою простих і привабливих візуальних ефектів. Зареєструйтесь зараз, щоб розкрити силу інфографіки за допомогою Mind the Graph

Омана "червоного оселедця": Помилка, з якою ми стикаємося щодня</trp-post-container
logo-subscribe

Підпишіться на нашу розсилку

Ексклюзивний високоякісний контент про ефективну візуальну
комунікація в науці.

- Ексклюзивний путівник
- Поради щодо дизайну
- Наукові новини та тенденції
- Підручники та шаблони