Існує незліченна кількість досліджень, теорій, досліджень і концепцій на незліченну кількість тем. Це результат багаторічного збору даних і перетворення їх на інформативний текст. 

Бувають випадки, коли необхідно дослідити існуючі теорії та концепції, щоб отримати краще розуміння або виявити більше нюансів. Коли мова йде про концепції, найкращий спосіб підійти до них - це дослідження концептуального аналізуякий надасть і роз'яснить всю можливу інформацію, послідовну чи ні, яка оточує це конкретне поняття. 

У цій статті ви дізнаєтеся, як провести більш точний і детальний дослідження концептуального аналізу перетворити абстрактну і неоднозначну ідею на більш конкретну концепцію.

Що таке концептуальний аналіз і як він працює?

Концептуальний аналіз Дослідження можна визначити як розгляд концепції на простіші елементи, щоб сприяти її проясненню та послідовному розумінню; аналіз може включати розрізнення, аналіз та представлення різних аспектів, на які посилається концепція.

Кінцевою метою в цілому є покращення концептуальної ясності та узгодженості ретельних роз'яснень і визначень значення. Або, в окремих випадках, викрити практичну непослідовність.

Підготовка концептуальний аналіз передбачає проведення огляду літератури, визначення ключових характеристик або атрибутів концепції, виявлення її передумов і наслідків, а також, можливо, застосування їх до модельного випадку.  

Як написати концептуальний аналіз?

Виберіть концепцію для вивчення

Перш за все, визначте концепцію, яка буде керувати дослідженням. Вивчіть конкретні та цікаві сфери, а потім оберіть галузь дослідження, яка має базуватися на теоретичній основі.

І пам'ятайте, що концептуальний аналіз має принести ясність і узгодженість; обраний об'єкт дослідження повинен дозволяти це зробити. Уникайте тем, які не допускають подальшого роз'яснення, не мають достатньої кількості даних або не є достатньо неоднозначними, щоб вимагати глибокого аналізу.

Проведіть огляд літератури

Початковий огляд літератури про обрану концепцію може дати незліченну кількість уявлень про концепцію, а отже, дослідник може з'ясувати все, що відомо, невідомо або незрозуміло про цю концепцію.

Проведіть огляд літератури з обраної вами концепції з широкого кола дисциплін. Замість того, щоб зосереджуватися виключно на обраній галузі дослідження, шукайте нюанси в інших дисциплінах і потенційні колаборації.

Скажімо, обрана галузь - медицина, шукайте психологічні, соціологічні, міжособистісні та будь-які інші можливі її аспекти. Проводячи огляд літератури, почніть з виявлення термінів-замінників, релевантних застосувань і невідповідностей у концепції.

Виберіть відповідну вибірку для збору даних

Після проведення ретельного огляду літератури з'явиться велика кількість даних, які потрібно буде зрозуміти і використати. Цей крок є неоціненним, оскільки дуже важливо бути критичним на цьому етапі процесу, щоб відібрати найкращі та найпереконливіші дані для аналізу та включити їх в аналіз.

Було б корисно поцікавитися, чи автори "однаково описують концепцію", "аналогічно використовують концепцію" або "чи є в літературі якісь розбіжності?". 

Визначити характеристики

Визначте ключові характеристики або ознаки вашої концепції. Характеристики концепту - це те, що робить його істинним. Припустімо, що концепт - це вагітність, а серцебиття плоду - це те, що робить вагітність реальною, отже, це головна характеристика концепту.

Ефективне використання характеристик концепції дозволить операціоналізувати концепцію, що призведе до вибору інструменту вимірювання.

Оцініть передумови та наслідки концепції

За визначенням, передумови - це те, що ініціювало концепцію, те, що призвело до неї. Наслідки - це результати і підсумки, те, що слідує за концепцією.

Це важливий крок у вивченні концепції та розумінні всіх її нюансів. Цей крок дає дослідникам уявлення про те, наскільки концепт є відчутним.

Визначте поняття, пов'язані з поняттям інтересу

Після визначення характеристик, передумов і наслідків концепції, настав час визначити, чи потребують уточнення пов'язані з нею поняття, що зустрічаються в літературі.

Знову ж таки, критичний огляд літератури покаже досліднику, які релевантні дослідження були проведені, будь-яку концептуальну невизначеність і наслідки для майбутніх досліджень.

Створюйте кейси для аналізу

Коли ви робите дослідження концептуального аналізузбагатіть свій аналіз, додавши до нього кейси, які нададуть дослідженню більш конкретне розуміння концепції та допоможуть уточнити напрямок дослідження.

Включіть в аналіз модельний випадок, протилежний випадок, споріднений випадок і прикордонний випадок. Модельний випадок має всі ключові характеристики концепції, всі або більшість визначальних критеріїв, а також принаймні одну з передумов і наслідків.

Протилежний випадок не має жодної з визначальних характеристик, тоді як споріднений випадок має подібну визначальну характеристику, а прикордонний випадок може бути метафоричним застосуванням концепції.

Через GIPHY

Розуміння використання концептуальний аналіз у дослідженнях

Перш ніж прийняти рішення про проведення дослідження з концептуального аналізу, важливо зважити як переваги, так і недоліки його проведення. 

Переваги концептуального аналізу

  • Уточнення та перевірка можливо заплутаної концепції.
  • Надає цінну історичну та культурну інформацію з плином часу.
  • Прояснити будь-які неоднозначні поняття, які можуть бути використані як синоніми
  • Можливо, розробити інструменти для кращого вимірювання даних концепції.

Недоліки концептуального аналізу

  • Концептуальний аналіз не може створити нову концепцію, він лише підтверджує існуючі. 
  • Це складний процес, який вимагає тривалого часу і наполегливості, щоб дослідити і підтвердити концепцію.
  • Робота з такою великою кількістю даних може бути невизначеною і непосильною для дослідника.
  • Більш схильні до помилок, особливо коли для досягнення більш високого рівня інтерпретації використовується реляційний аналіз.

З Mind the Graph ваші фігури будуть готові за лічені хвилини

Mind The Graph - це простий професійний інструмент, що спеціалізується на створенні фігур і графіків. Почніть легко створювати дивовижну наукову інфографіку за допомогою шаблони інфографіки і без жодних ускладнень.

logo-subscribe

Підпишіться на нашу розсилку

Ексклюзивний високоякісний контент про ефективну візуальну
комунікація в науці.

- Ексклюзивний путівник
- Поради щодо дизайну
- Наукові новини та тенденції
- Підручники та шаблони