Halk arasında Venüs Sinekkapanı olarak bilinen Dionaea muscipula, avını değiştirilmiş yaprakları aracılığıyla tuzağa düşüren etobur bir bitkidir. Etki mekanizması, küçük av onunla temas ettiğinde yaprağın hızlı hareket etmesini içerir. Daha sonraki bir sindirim süreci için hemen kapanır. Sinekkapanın yaprağı, sodyumla aktive olan aksiyon potansiyeli aracılığıyla tuzağa düşürme sinyaline yardımcı olan dokunmaya duyarlı saç veya tetikleyici saçtan oluşur.

saksıların içinde birkaç küçük Venüs Sinek Kapanı
Resim kaynağı: Unsplash tarafından Dmitry Makarov.

Aksiyon potansiyeli, pozitif yüklü iyonların hücrelere girerek hücre zarındaki elektriksel ortamın eşik sınırına ulaşmak üzere hızla değişmesine neden olmasıyla gerçekleşen bir hücre sinyalizasyon aracıdır. Bu da aktif bir yanıt için diğer hücreye elektrik sinyalleri gönderir.

Sinyal o kadar hızlıdır ki avı birkaç saniye içinde yakalar.

Av, yaprağın iç yüzeyindeki bezler tarafından salgılanan enzimler tarafından sindirilir. Gerekli besinler, harekete devam edebilmek için bitki tarafından emilir.

Sebep, gözlem ve deney:

Tıpkı sinir hücreleri boyunca hareket eden aksiyon potansiyelleri şeklinde elektriksel aktivite olarak ortaya çıkan belirli bölgelerdeki voltaj değişikliklerinden sorumlu insan beyni gibi. Bu aktiviteler manyetoensefalografi, elektroensefalografi ve manyetik rezonans görüntüleme gibi teknikler kullanılarak potansiyel bozuklukları analiz etmek ve teşhis etmek için tahmin edilebilir.

Disiplinler arası bir grup araştırmacı, Venüs sinekkapanının benzersiz manyetik aktivitesini, insanlardakine benzer bir şekilde elektrik sinyalleriyle bağlantılı olarak sergiledi.

Venüs sinek tuzağı mekanizması da sistemdeki elektrik sinyalleriyle sonuçlanan aksiyon potansiyeline dayanır.

Nesnelerin interneti bağlantılı bir projenin başlangıcında bir kablo kıvırıcı, parçacık IOT cihazı, manyetik reed anahtarı, dizüstü bilgisayar ve jumper kabloları
Resim kaynağı: Unsplash tarafından Clint Patterson

Venüs Sinekkapanının aksiyon potansiyeli sıcak, soğuk, su içeriği ve diğer mekanik veya çevresel faktörler tarafından tetiklenebilir. Araştırmacılar, sıcaklığın aksiyon potansiyelinin genliğini etkilediğini fark ettikleri için manyetik alanı ölçmek amacıyla aksiyon potansiyelini tetiklemek için ısı kullandılar.

Elektrik aktivitesiyle ilişkili biyomanyetizmayı ölçmek için atomik manyetometreler kullandılar. Kullanılan sensörler, biyomanyetik aktivitedeki değişikliklere yanıt veren alkali atomlarının buharlarıyla doldurulmuş cam hücrelerdi.

Manyetometreler, ölçümü gerçekleştirmek için manyetik korumalı bir ortam gerektirir. Bu, sadece çok hücreli bitkinin manyetik aktivitesini ölçmek için ihtiyati bir adımdır. Bu araç çok etkilidir ve verilerin ölçümü için optimum uzamsal çözünürlük için minyatürleştirilebildiklerinden süper iletken kuantum arayüz cihazı manyetometrelerine (SQID) tercih edilir.

Araştırmacılar tarafından Venüs sinekkapanının kaydedilen manyetik sinyali, dünyanın manyetik alanından çok daha zayıf olan 0,5 pikotla genliğindeydi.

Bu, stresin tespiti için noninvaziv tekniğe yardımcı olabilecek biyomanyetik aktivitenin kullanışlılığı sonucuna varabilir.

Mahsulün iyileştirilmesi, sıcaklık değişiklikleri, kimyasal etki ve ayrıca otçul veya böcek saldırısı gibi çevresel faktörlerden kaynaklanan etkilerin elektromanyetik geri beslemenin tespiti yoluyla düzeltilmesi için nihai hedeftir. Bitkilerdeki biyomanyetizmanın moleküler temelini bulan ekibe tebrikler.

Araştırmaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıda verilen referansa göz atın ve aksiyon potansiyeli hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayın Burada.

Fabricant, A., Iwata, G.Z., Scherzer, S. ve diğerleri. Eylem potansiyelleri, etobur Venüs sinekkapan bitkilerinde biyomanyetik alanlara neden olur. Bilim Temsilcisi 11, 1438 (2021). https://doi.org/10.1038/s41598-021-81114-w

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar