Ľudský druh bol v priebehu evolúcie vždy v kontakte s chorobami. Väčšina chorôb nemá extrémny vplyv na naše zdravie a naše telo je schopné s nimi bojovať samo. Aj keď sa patogény vyvíjajú do odolnejšej formy, ľudia našli spôsob, ako zlepšiť medicínu a zachrániť mnoho životov. Niektoré zo súčasných chorôb nás však stále desia. Napriek zdokonaleniu lekárskych techník zostáva vyliečenie mnohých chorôb záhadou. To je prípad HIV.

Vedci z celého sveta sa snažia rozlúštiť vírus HIV, aby pochopili, ako s ním môžeme bojovať. Po rokoch malých krokov smerom k jeho vyliečeniu sa zdá, že musíme urobiť krok späť a pozrieť sa na minulosť vírusu.

Vírus HIV

Nuno Faria a jeho kolegovia na Oxfordskej univerzite skúmajú zrod choroby, ktorá nikdy nezomiera, v snahe vyvinúť liek. Počas ich výskumu sa o víruse HIV zistili zaujímavé veci.

Po zozbieraní vzoriek od 800 ľudí nakazených vírusom HIV v Afrike zostavil Faria rodokmeň vírusu. Výsledkom bolo zistenie, že všetky genómy HIV majú spoločného predka spred viac ako 100 rokov.Vírus HIVPôvod vírusu HIV okolo roku 1920 pomohol výskumníkom vystopovať mesto, kde sa vírus mohol objaviť: Kinshasa v Konžskej demokratickej republike. História hovorí, že toto sľubné mesto sa zmenilo vďaka výstavbe železníc a sexuálnym pracovníčkam - dvom formám dopravy, ktoré vírus HIV využil na svoje šírenie.

Pôvodne existujú dva typy vírusu HIV: HIV-1 skupiny M a HIV-1 skupiny O. Vírus HIV-1 skupiny M sa do sveta rozšíril z Kinshasy. Na druhej strane, vírus HIV-1 skupiny O vznikol neďaleko, ale nikdy sa nerozšíril a zostal v západnej Afrike až dodnes.

Vírus HIV

Faria sa domnieva, že vývoj oboch skupín by nám mohol pomôcť pochopiť, ako sa táto choroba vyvíja. Zameriava sa na rozdiely medzi skupinami a na to, ako to môže určiť ďalšie kroky vírusu.

Odhalenie minulosti HIV by mohlo byť odpoveďou na zmenu budúcnosti tohto vírusu. Ak má Faria pravdu, mohol by to byť spôsob, ako zabrániť novej nákaze HIV.

Čítajte ďalej o vedeckých témach:

logo-odhláška

Prihláste sa na odber nášho newslettera

Exkluzívny vysokokvalitný obsah o efektívnom vizuálnom
komunikácia vo vede.

- Exkluzívny sprievodca
- Tipy na dizajn
- Vedecké novinky a trendy
- Návody a šablóny