Vírus Zika upútal pozornosť sveta v posledných mesiacoch po tom, ako spôsobil mnoho úmrtí a vrodených chýb u detí. Skutočnosť, že vírus môže spôsobiť také veľké škody, však nie je pre mnohé rodiny žiadnou novinkou.

Už desaťročia hrozí tehotným ženám, že sa nakazia cytomegalovírusom (CMV). Napriek všetkým následkom infekcie CMV a skutočnosti, že vírus je dobre známy, stále neexistuje žiadny liek ani investície, ktoré by zabránili šíreniu tohto vírusu.

zastaviť cmv

Začiatkom tohto mesiaca, Webová lokalita Príroda zverejnila kritiku pozornosti, ktorú vírus Zika vzbudil. Najmä vzhľadom na sociálne predsudky, ktoré šírenie vírusu Zika vyvolalo.

Vírus Zika samozrejme predstavuje veľkú hrozbu pre verejné zdravie. Vírus CMV sa však zanedbáva, hoci predstavuje podobné dôsledky a nebezpečenstvo. Príspevok v časopise Nature neubral na význame diskusie o šírení vírusu Zika. Len spochybnil náš postoj k tomu, že sa veľmi obávame choroby "tretieho sveta", zatiaľ čo podobné problémy zametáme pod koberec.

Napriek tomu môžeme aj v tých najtemnejších chvíľach nájsť svetlo. Osobnosti zaoberajúce sa prevenciou a výskumom CMV vidia záblesk nádeje, ktorý vychádza zo všetkej paniky spôsobenej vírusom Zika.

"Vrodené chyby nie sú na prvom mieste v programe verejného zdravotníctva. Zika je príležitosť." Stanley Plotkin, vedec na dôchodku, ktorý vyvinul súčasnú vakcínu proti rubeole.

"Zika sa stala spôsobom, ako začať rozhovory o CMV." Janelle Greenlee, spoluzakladateľka nadácie CMV.

Diskusia o víruse Zika sa rozšírila natoľko, že z nej môžu profitovať aj ďalšie štúdie o malformáciách u detí. Vírus CMV je stále veľkým problémom, ktorý treba vyriešiť. S rozvojom nových výskumov vírusu Zika však možno nájdeme spôsob, ako zastaviť mnohé ďalšie patogény a možno vyhubiť problémy s malformáciami.

Čítajte ďalej o vedeckých témach:

logo-odhláška

Prihláste sa na odber nášho newslettera

Exkluzívny vysokokvalitný obsah o efektívnom vizuálnom
komunikácia vo vede.

- Exkluzívny sprievodca
- Tipy na dizajn
- Vedecké novinky a trendy
- Návody a šablóny