Pokud jsou tématem informace, není kombinace čísel a textů žádným trendem. Ani označení infografika není nic nového. Proč tedy stále mluvíme o infografice jako o ultimátním nápadu desetiletí?

Jednoduše proto, že použití infografika se stala nástrojem více než důsledek.vědecká infografikaLidé si začínají uvědomovat vědeckou sílu infografiky, která jim úspěšně zprostředkovává informace. A ne jen tak ledajaké. Opravdu velcí a vlivní lidé.

V roce 2014 zveřejnil časopis Nature jejich blog o vědecké komunikaci a o tom, jak je skvělé používat vědeckou infografiku. Udělali to jednoduše: ukázali, že pár přátel (NASA a Scientific American) si myslí, že vědecké infografiky jsou také cool.

Příspěvek začali s držitelem Pulitzerovy ceny Garethem Cookem a jeho knihou "Nejlepší americké infografiky 2013".

 

vědecká infografika

 

Kniha dokazuje důležitost vědecké infografiky tím, že ukazuje, jak může být všeobjímající.
Infografiky jsou skvělým nástrojem, jak se zorientovat - od mapování šumu v oceánu až po anatomii rychlosti. A pokud jde o vědu, je to přirozený nástroj.

"Věda je obor, kde jsou infografiky obzvlášť užitečné a účinné (...).Naše snaha o pochopení vesmíru je toho skvělým příkladem - vzdálenosti a síly jsou tak velké, že je pro běžného člověka těžké pochopit, co bylo objeveno. Jaké to je přistát na Marsu? Jak moc jsme v Mléčné dráze skutečně sami? To jsou otázky, které si žádají vizuální odpovědi." Gareth Cook

V Cookově knize najdeme průvodce přistáním vozítka NASA Curiosity na Marsu v srpnu 2012. NASA poskytla úžasné ilustrace a příroda vytvořila informační design. Společnými silami vytvořili toto:

vědecká infografika

 

Nejen to, Cookova kniha obsahuje také infografiku časopisu Scientific American s názvem "Planety všude". A umělecká ředitelka informační grafiky časopisu Scientific American , Jen Christiansenová, podporuje používání vědeckých infografik:

 

vědecká infografika

"Grafika často dokáže sdělit vědecké koncepty účinněji než slova, a to jakémukoli publiku. Vizualizace vytvořené pro vědecky zdatné, ale neodborné publikum, jako je tato výše, mohou pomoci zpřístupnit vědecké poznatky širšímu publiku. Odstraněním překážek (jako je odborný žargon) a uvedením souvislostí (v tomto případě dvou souhvězdí) jsou informace prezentovány okamžitě intuitivním a poutavým způsobem." Jen Christiansen

Pokud si Nature, NASA a Scientific American myslí, že vědecká infografika je cool, možná byste chtěli. naučte se ho vyrábět!

logo-odběr

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Exkluzivní vysoce kvalitní obsah o efektivním vizuálním
komunikace ve vědě.

- Exkluzivní průvodce
- Tipy pro návrh
- Vědecké novinky a trendy
- Výukové programy a šablony