Rozhodnout se pro postgraduální studium je významné rozhodnutí, které často změní váš život. Na druhou stranu volba mezi magisterským a doktorským studiem může být pro mnoho lidí náročným rozhodnutím. Magisterské i doktorské programy poskytují pokročilé znalosti a odbornost, liší se však délkou, hloubkou studia a profesními možnostmi. 

Znalost rozdílů mezi těmito dvěma programy vám může pomoci při rozhodování, který titul si vybrat. V tomto článku si projdeme podstatné rozdíly mezi magisterským a doktorským studiem, abyste lépe pochopili, který program může být optimální pro vaše cíle a aspirace.

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi magisterským a doktorským studiem?

Magisterský programDoktorský program
PožadavkyBakalářský titulV mnoha zemích je vyžadován magisterský titul. V USA však můžete nastoupit do doktorského programu i s bakalářským titulem.
Délka programu1-2 roky4-7 let (záleží na zemi a struktuře)
Zaměření programuPokročilé znalosti a dovednosti v oboruPůvodní výzkum a vývoj nových poznatků
Hloubka studiastrukturované kurzy s povinnou diplomovou prací nebo hlavním projektem.Významné zaměření na výzkum, zakončený disertační prací, který by měl přispět k současným znalostem v oboru.
Kariérní vyhlídkyTo může vést ke kariérnímu postupu nebo vyššímu platu.Často je to nutné pro akademické, výzkumné nebo vedoucí pozice s vyšším potenciálem výdělku.
Platová očekáváníMagisterský titul může zvýšit plat přibližně o 18% v porovnání s platem bakaláře, jak uvádí portál Úřad statistiky práce USANa stránkách Úřad statistiky práce USA uvedl, že plat doktoranda je přibližně o 21% vyšší než plat magistra.

Který byste si měli vybrat?

Rozhodnutí mezi magisterským a doktorským studiem je nakonec dáno vašimi osobními cíli, zájmy a kariérními záměry. Zde je několik dalších úvah, které je třeba před tímto rozhodnutím promyslet:

  • Časová náročnost: Doktorské programy obecně vyžadují větší časový závazek než magisterské, zhodnoťte, zda jste ochotni věnovat se programu čtyři až sedm let.
  • Osobní cíle a zájmy: Zhodnoťte své vlastní cíle a zájmy, například touhu přispět k rozvoji své profese, rozvíjet se v zaměstnání nebo získat specifické znalosti a schopnosti. 
  • Financování: Doktorské studium často zahrnuje možnosti financování, jako jsou výzkumné asistence nebo stipendia, které mohou pomoci snížit náklady na školné a životní náklady. Při rozhodování zvažte, zda jsou pro vás finanční možnosti relevantní.
  • Kariérní aspirace: Určete si, jakému povolání se chcete věnovat po ukončení studia. Pokud chcete pracovat v akademické sféře, ve výzkumu nebo ve vedení, může být vyžadován doktorát. Pokud však chcete postoupit ve své současné kariéře nebo vykonávat pozici, která doktorát nevyžaduje, může vám stačit magisterský titul.
  • Výzkum: Doktorské studijní programy kladou velký důraz na výzkum, takže pokud rádi provádíte výzkum a chcete přispět ke své profesi originálním výzkumem, může být doktorský program vhodnou volbou.

Než se rozhodnete pro program, je důležité získat informace a důkladně analyzovat různé programy a promluvit si se stávajícími studenty a odborníky ve vašem oboru. Dejte si na čas a ujistěte se, že máte všechny informace, které potřebujete k informovanému rozhodnutí.

Pochopení nákladů

Náklady na získání magisterského a doktorského titulu se mohou lišit v závislosti na řadě aspektů, včetně instituce, programu a místa. Školné a poplatky za studium jsou u obou titulů značné náklady, přičemž náklady na doktorské programy jsou někdy vyšší vzhledem k jejich délce.

Podle Iniciativa pro data o vzdělávání, magisterský titul stojí v průměru $62 650 a doktorský titul stojí v průměru $103 700, nicméně se liší podle instituce, oboru a délky trvání programu.

Je nezbytné pečlivě posoudit náklady na různé programy a zdroje financování, jakož i možnou návratnost investic do jednotlivých stupňů. 

Kariérní vyhlídky absolventů magisterského a doktorského studia

Magisterský i doktorský titul mohou nakonec vést ke smysluplné kariéře s různými možnostmi profesního růstu, příjmového potenciálu a vedoucích funkcí.

Absolventi s magisterským titulem mohou rozvíjet svou kariéru ve specializovaném oboru nebo se vydat na novou profesní dráhu. Tento titul může vést k získání vyšších pracovních pozic a vedoucích pozic v široké škále odvětví. Navíc v mnoha zemích a institucích je před zahájením doktorského studia vyžadován magisterský titul; za těchto okolností může magisterský titul vést k doktorskému studiu.

Doktorát je někdy vyžadován pro akademické pozice, jako je profesor nebo výzkumný pracovník. Absolventi doktorského studia jsou také dobře připraveni na výzkumné pozice ve státní správě, neziskových a soukromých podnicích. Nicméně absolventi doktorského studia mohou vydělávat více než absolventi s magisterským nebo bakalářským titulem a může je kvalifikovat pro vedoucí pozice ve výzkumu a vývoji.

Hledáte obrázky a ilustrace na vyžádání, abyste mohli informovat o vědě?

Pokud hledáte obrázky a ilustrace na vyžádání, které chcete použít ve svém výzkumu nebo k diskusi o svých vědeckých výsledcích, už nemusíte hledat dál! Pokud chcete prezentovat složité myšlenky a fakta jasným a stručným způsobem a zároveň používat jednoduché a konzistentní vzory, Pozor na graf je pro vás řešením!

logo-odběr

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Exkluzivní vysoce kvalitní obsah o efektivním vizuálním
komunikace ve vědě.

- Exkluzivní průvodce
- Tipy pro návrh
- Vědecké novinky a trendy
- Výukové programy a šablony