Nie je to naše, ale keď je to dobré, treba to uznať. Toto je jediné video, ktoré si musíte pozrieť o epidémii koronavírusu, vysvetľuje všetko od základných mechanizmov vírusovej infekcie až po to, aké sú jej zdravotné následky a aké preventívne opatrenia možno urobiť, aby sa infekcii zabránilo.

Tu je video. Malo by mať dôvod, prečo si ho na internete pozrelo viac ako 15 miliónov ľudí.

Ak nemáte 8 minút, ukážeme vám základné pojmy:

  1. 1) Sme svedkami celosvetovej epidémie koronavírusu Covid-19. Nakazilo sa už viac ako 300 tisíc ľudí a stavím sa, že do Veľkej noci sa nakazí oveľa viac ako 1 milión ľudí.
Nákaza sa začala v Ázii, rozšírila sa po Európe a dnes sa vyskytuje v Amerike.

2) Koronavírus Covid-19 je vírus na báze RNA, pomerne krehký, ale šíri sa naozaj rýchlo. Pravdou je, že vyprovokovaná úmrtnosť nie je až taká vysoká, ale úmrtnosť starších ľudí je naozaj znepokojujúca.

Štruktúra koronavírusu Covid-19 je veľmi jednoduchá. Je to pomerne bežný vírus na báze RNA.

3) Z bunkového hľadiska mechanizmus infekcie koronavírusu rozpoznáva receptory ACE2 na povrchu hostiteľskej bunky a vstrekuje svoj obsah RNA, pričom hľadá mechanizmus na replikáciu svojho obsahu a množenie v bunke.

Koronavírus vkladá svoj genetický obsah do hostiteľskej bunky. Cieľové hostiteľské bunky sú v pľúcach.

4) Hlavné zdravotné problémy sú spôsobené infekciou dýchacích ciest. Koronavírus vytvára jeden typ SARS - ťažký akútny respiračný syndróm. Šíri sa veľmi rýchlo vďaka jednému z jeho hlavných príznakov: kašľu. 

Najčastejším príznakom je kašeľ. Zahŕňa aj vysokú horúčku.

5) Vážne postihnutí pacienti potrebujú na prežitie mechanickú ventiláciu. Majú vysoké riziko úmrtia a často potrebujú 2 až 3 týždne na jednotke intenzívnej starostlivosti. To je skutočne nákladné a preťažuje to zdravotnícke systémy na celom svete. Potenciálna liečba, ktorá dokáže znížiť vírusovú záťaž za 6 dní, už bola navrhnutá a experimentálne sa používa.

Mechanická ventilácia je potrebná v závažných prípadoch, ktoré sa liečia na jednotke intenzívnej starostlivosti.

6) Najzávažnejšie príznaky nie sú spôsobené samotným vírusom, ale skôr narúša imunitný systém, čím sa telo stáva náchylným na sekundárnu oportúnnu bakteriálnu infekciu. Dôsledkom toho je zápal pľúc.

Vírus oslabuje imunitný systém a telo sa stáva zraniteľným voči sekundárnym bakteriálnym infekciám.

7) Najlepšie, čo môžete urobiť, je znížiť počet prípadov úzkeho kontaktu s potenciálne infikovanými osobami a veľmi často si umývať ruky. Ide o to, aby ste sa vyhli dotyku kontaminovaných povrchov a následne sa nedotýkali žiadnej citlivej časti tela, ako sú ústa, oči a pod. Vírus má tendenciu migrovať z úst do pľúc cez dýchacie cesty.

Najlepšia vec, ktorú môžete urobiť: umyte si ruky.

8) Na záver chcem povedať, že koronavírus nie je jednoduchá chrípka, ako už niektorí ľudia povedali. Je to nebezpečný vírus, ktorého hlavnou vlastnosťou je, že sa šíri naozaj rýchlo prostredníctvom výlučkov z dýchacích ciest, povrchov a prostredníctvom aerosólu vylučovaného ústami a/alebo na povrchoch. 

Vírus nie je veľmi smrteľný, ale v porovnaní s chrípkou je naozaj nebezpečnejší.
logo-odhláška

Prihláste sa na odber nášho newslettera

Exkluzívny vysokokvalitný obsah o efektívnom vizuálnom
komunikácia vo vede.

- Exkluzívny sprievodca
- Tipy na dizajn
- Vedecké novinky a trendy
- Návody a šablóny