Jest to powszechny temat w infekologii: choroby są często przenoszone na ludzi z powodu interakcji z dzikimi zwierzętami. Kto jest podejrzany tym razem? Raczej zwykły... podpowiedź: to ssak i lata.

Koronawirusy mają naturalnych żywicieli na wolności, a także wywołują choroby wśród zwierząt. Naturalnymi żywicielami koronawirusa są wszystkie ssaki, więc teoretycznie wszystkie ssaki mają podobne receptory dla wirusa i mogą być naturalnymi żywicielami.

Ale poniższa infografika przedstawia to, co już wiadomo na temat naturalnych gospodarzy koronawirusa.  Aby uzyskać informacje na temat "miejskiej" transmisji, sprawdź ten post.

Naturalni gospodarze koronawirusa

Choroby zwierząt wywoływane przez koronawirusa u jego naturalnych żywicieli są poważne i w taki czy inny sposób zwykle związane z funkcjonowaniem układu oddechowego. Naturalnymi żywicielami koronawirusa są ptaki, konie, myszy, psy, a nawet wieloryby. Istnieje naprawdę zoo zwierzęcych żywicieli zgłoszonych dla tej klasy wirusów.

Koronawirusy stanowią "poważne globalne zagrożenie dla zdrowia", piszą naukowcy z Uniwersytetu Wuhan i Uniwersytetu Sun Yat-sen w Journal of Medical Virology. Wirusy te nie są nowe i nie zarażają wyłącznie ludzi.

Zgodnie z literaturą weterynaryjną, która została zilustrowana na powyższej infografice, koronawirusy również powodują:

Naturalni gospodarze koronawirusa i wywoływane przez nich objawy

Ptaki: Zakażenie układu oddechowego
Krowy: Biegunka
Koty: Gorączka i zapalenie naczyń
Psy: Biegunka
Konie: Gorączka i anoreksja
Myszy: poważne uszkodzenie płuc
Świnie: Biegunka
Wieloryby: Choroby płuc i wątroby
(kolejność alfabetyczna)

Lista jest obszerna i obejmuje dzikie zwierzęta, ale także zwierzęta hodowlane, a nawet zwierzęta domowe jako naturalnych żywicieli koronawirusa.

Chwila, zwierzęta domowe? Czy muszę poddać kwarantannie mojego ukochanego psa/kota? Chwileczkę... istnieją inne rodzaje koronawirusów, w tym przypadku nie mówimy konkretnie o koronawirusie Covid-19. Inne rodzaje koronawirusów wpływają na zwierzęta wymienione powyżej. Niekoniecznie są one gospodarzami Covid-19. I temat jest nadal kontrowersyjny, ale ty nie trzeba leczyć zwierzęcia jako ogniska zakażenia koronawirusem.

Jeśli chodzi o obecnego koronawirusa Covid-19, odpowiedzialnego za globalną epidemię chorób układu oddechowego, niektórzy badacze uważają, że mógł on zostać wprowadzony do ludzkości przez nietoperze.

Niektóre gatunki rozprzestrzeniają koronawirusy bez zachorowania, jak wielbłądy, które przenoszą zespół oddechowy Bliskiego Wschodu (MERS-Cov), również wywoływany przez wirusa z klasy koronawirusów. MERS-CoV występuje również u owiec, kóz i osłów.

W przypadku Covid-19 były to nietoperze. Niektórzy twierdzą, że ludzie w regionie Wuhan faktycznie żywią się dzikimi zwierzętami. Nie mam o tym pojęcia, ale jeśli tak się stanie, ten intymny kontakt z nietoperzami może potencjalnie przenieść wirusa na ludzkiego "żywiciela".

Odpowiedź immunologiczna nietoperzy umożliwia im przechowywanie koronawirusów bez zachorowania, co czyni je niebezpiecznym rezerwuarem infekcji. Jest to typowe dla tego gatunku, który zwykle jest nosicielem wielu różnych mikroorganizmów. Nietoperze są naturalnymi nosicielami kilku potencjalnych chorób człowieka,

Na uwagę zasługują wiarygodne dowody na to, że pangolin jest również innym naturalnym gospodarzem koronawirusa. Artykuł, który zostanie wkrótce opublikowany, powiązał ważną część koronawirusa związanego z pangolinami ze szczepem wirusa Covid-19. Mogły one być pierwotnym źródłem, z którego nastąpiły naturalne mutacje.

Rynki zwierzęce w Wuhan słyną ze sprzedaży pangolinów i łusek pangolinów. Więc... potencjalnie istnieje powiązanie. Lista podejrzanych rośnie, im głębiej sięga śledztwo. Zaktualizujmy ją więc odpowiednio.

Pangolin jest również potencjalnym naturalnym gospodarzem koronawirusa Covid-19

 

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony