Nieco ponad trzy lata temu na niebie 2017 roku pojawił się dziwny obiekt. Nazwany 'Oumuamua, obiekt podzielił społeczność astronomiczną, wywołując dyskusje na temat jego natury.

Jedna grupa badaczy twierdzi, że ciało międzygwiezdne powstało w wyniku wyrwania się z pola grawitacyjnego innej planety, podczas gdy inni twierdzą, że może to być obcy statek, ze względu na jego wiele cech różniących się od wszystkiego, co już widziano.

Która teoria jest poprawna, pozostaje niejasne.

W jednym z odcinków podcastu Joe Rogan Experience, Avi Loeb, fizyk teoretyczny i profesor Harvardu rozmawiał z amerykańskim komikiem i gospodarzem podcastu Joe Roganem w obronie teorii obcego statku.

W podcaście Joe Rogana Loeb wyjaśnił i omówił, dlaczego doszedł do takiego wniosku.

"Podobnie jak Sherlock Holmes, podążam za dowodami, próbując znaleźć rozwiązanie", mówi Loeb po tym, jak został zapytany przez prowadzącego podcast o polemikę z Oumuamua w 2020 roku.

Ciało międzygwiezdne było pierwszym ciałem spoza Układu Słonecznego, które odwiedziło nasze otoczenie.

W pierwszej chwili astronomowie myśleli, że może to być kolejna kometa lub asteroida. Jednak charakterystyka 'Oumuamua nie odpowiadała parametrom komet i asteroid.

Loeb wyjaśnia, że "Oumuamua nie był konwencjonalnym obiektem, miał pewne anomalie, pewne cechy, które nie przypominały żadnych innych konwencjonalnych obiektów kosmicznych, które już widziano.

Ponieważ regularne komety pochodzą z peryferii Układu Słonecznego, inne gwiazdy również mają (a przynajmniej powinny mieć) swoje komety. Co więcej, te kawałki komet są luźno związane na peryferiach i mogą łatwo uciec od swojej gwiazdy-gospodarza i podróżować w różnych kierunkach.

Jeśli chodzi o kometę 'Oumuamua, Loeb wyjaśnił Joe Roganowi, że "komety to skały pokryte lodem, gdy zbliżają się do Słońca, ich powierzchnia nagrzewa się, a lód zamienia się w parę, a za nią widać ten piękny kometarny ogon... Podczas gdy asteroidy to po prostu skały bez dużej ilości lodu".

Był też problem ze stwierdzeniem, że 'Oumuamua była kometą, nie było żadnego ogona kometarnego.

Oprócz braku kometarnego ogona, istniała jeszcze jedna niezwykła cecha, której konwencjonalna astronomia nie potrafiła wyjaśnić:

Ciało międzygwiezdne 'Oumuamua miało dodatkowy impuls na drodze od Słońca.

Loeb wyjaśnia, że ten dodatkowy bodziec jest normalnie obecny i spowodowany przez ogon kometarny.

Proces parowania lodu (podobnie jak rakieta spalająca swoje paliwo) daje dodatkowe pchnięcie obiektu skalnego w przeciwnym kierunku, ale 'Oumuamua nie miała żadnego kometarnego ogona, więc skąd wzięło się dodatkowe pchnięcie?

Loeb podzielił się z Joe Roganem, że w tym momencie zaczął myśleć, że być może 'Oumuamua nie była ani kometą, ani asteroidą, ale czymś innym, na przykład obcym statkiem.

Co więcej, kolejną dziwną cechą obiektu międzygwiezdnego była jego jasność.

Jasność 'Oumuamua zmieniła odbicie światła słonecznego dziesięciokrotnie, co może oznaczać określony format geometryczny.

"Pomyślmy o bardzo cienkiej kartce papieru, która porusza się na wietrze i zmienia obszar, który widzimy. Zmieniając rzutowany obszar tej kartki papieru dziesięciokrotnie, gdy na nią patrzymy. Dokładnie to wywnioskowaliśmy z tego obiektu obracającego się co osiem godzin" - powiedział Loeb o dziwnej jasności obiektu międzygwiezdnego.

Czynnik ten doprowadził do wniosku, że 'Oumuamua prawdopodobnie ma określony kształt geometryczny i najprawdopodobniej jest płaska, podobnie jak kartka papieru.

Artystyczny obraz Oumuamua, obiektu międzygwiezdnego.

Podsumowując wszystkie powyższe dane, obiekt międzygwiezdny nie wykazał śladów pyłu lub gazu, ani żadnego innego materiału, który mógłby wyjaśnić dodatkowe pchnięcie. Dodatkowo, miał on niezwykłą jasność, przypisywaną jego kształtowi.

Loeb i jego zespół zastanawiali się, co może wyjaśniać wszystkie te osobliwe cechy.

Z kolei wysnuli teorię, że być może międzygwiezdny obiekt był popychany przez światło słoneczne odbijane od jego powierzchni. Podobnie jak "sprzedaż jest popychana przez wiatr, można również popchnąć cienki obiekt za pomocą światła, co nazywa się Light Sail, a my faktycznie używamy tej technologii teraz, rozwijając ją do eksploracji kosmosu", mówi Loeb do Joe Rogana.

Dodatkowo prędkość 'Oumuamua była bardzo niezwykła.

Obiekt kosmiczny był tak szybki, że astronomowie nie mogli wymyślić sposobu na ściganie go w celu zebrania większej ilości informacji.

W porównaniu z rakietami wystrzeliwanymi z Ziemi 'Oumuamua była znacznie szybsza, co skłoniło astronomów do odrzucenia możliwości, że mogła to być technologia pochodząca z Ziemi. 

Zbierając wszystkie informacje zebrane z obiektu kosmicznego, Loeb i jego zespół doszli do wniosku, że być może obiekt ten może należeć do innej cywilizacji, czyli kosmitów. 

Wniosek ten wywołał wiele nieporozumień wśród astronomów, co doprowadziło do dyskusji, którą obserwowaliśmy w 2020 roku na temat tego dziwnego obiektu, który pojawił się na niebie w 2017 roku. 

Czy 'Oumuamua należy do kosmitów, czy nie, być może dowiemy się tego dopiero za kilkadziesiąt lat. A może nigdy się nie dowiemy, tylko czas pokaże.

Niemniej jednak, w oparciu o badania Loeba, 'Oumuamua nie została wysłana do naszego Układu Słonecznego przez kosmitów w celu szpiegowania Ziemi.

Może była to po prostu technologia obcego statku, który nieumyślnie się zgubił, jak kosmiczny śmieć.

Ostatecznie, musimy wyciągnąć z tego wniosek, że wszyscy powinniśmy być otwarci i myśleć przyszłościowo o wszystkich możliwościach, w tym o życiu poza naszym Układem Słonecznym.

Pełny odcinek podcastu z Avim Loebem w The Joe Rogan Experience jest już dostępny na Spotify. Jeśli chciałbyś również poczytać na ten temat, oto lista artykułów naukowych opublikowanych przez Loeba i jego zespół. 

BIALY, S.; LOEB, A. Czy ciśnienie promieniowania słonecznego może wyjaśnić szczególne przyspieszenie Oumuamua? The Astrophysical Journal, v. 868, n. 1, s. L1, listopad 2018 r.

FORBES, J. C.; LOEB, A. Turning up the Heat on `Oumuamua. The Astrophysical Journal, v. 875, n. 2, p. L23, abr. 2019.

HOANG, T. et al. Spinup and Disruption of Interstellar Asteroids by Mechanical Torques, and Implications for 1I/2017 U1 (`Oumuamua). The Astrophysical Journal, v. 860, n. 1, s. 42, czerwiec 2018.

HOANG, T.; LOEB, A. Zniszczenie molekularnego lodu wodorowego i implikacje dla 1I/2017 U1 (`Oumuamua). The Astrophysical Journal, v. 899, n. 2, p. L23, ago. 2020.

SIRAJ, A.; LOEB, A. Geometria `Oumuamua może być bardziej ekstremalna niż wcześniej sądzono. Notatki z badań AAS, v. 3, n. 1, p. 15, styczeń 2019.

___


Drodzy naukowcy z dziedziny astronomii, w Mind the Graph mamy planety, galaktyki, komety, satelitya nawet astronauci do wykorzystania w graficznych streszczeniach, prezentacjach, infografikach naukowych, aby upiększyć i uatrakcyjnić swoje badania i dotrzeć do większej liczby osób.

Idea platformy polega na tym, że możesz mieć całkowitą autonomię, aby móc lepiej komunikować swoje badania, Dołącz do nas, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak korzystać z platformy i komunikować swoje badania naukowe.

Zacznij korzystać z platformy już teraz, klikając tutaj!     

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony