Наукове письмо має вирішальне значення для поглиблення розуміння світу природи. Тому наукові статті повинні бути чіткими, точними і добре структурованими. Багато наукових видань дотримуються стилю Ради наукових редакторів (Council of Science Editors, CSE), який дає чіткі вказівки щодо структурування статей, вказівки на джерела та оформлення посилань.

Стиль CSE було створено з метою підвищення одноманітності та чіткості наукового письма в різних галузях - від біології та хімії до фізики та інженерії. Академічний Інститути, наукові видання та видавництва в усьому світі використовують його, і автори можуть гарантувати, що їхні публікації написані відповідно до високих стандартів наукової комунікації, дотримуючись стилю CSE.

Що таке стиль цитування CSE?

CSE Style - це набір рекомендацій щодо розпізнавання джерел у науковому письмі, створений Радою наукових редакторів. Він визначає, як структурувати цитати в тексті, а також у списку використаних джерел або бібліографії в кінці статті. Стиль поширений у науково-технічному письмі, особливо популярний у біології, хімії та медицині.

CSE Style має три системи цитування: послідовність цитування, ім'я цитування та рік цитування. Система "за порядком цитування" впорядковує цитати за нумерацією на основі першої появи кожного джерела в тексті. Система "за іменами авторів" використовує імена авторів у тексті та упорядковує цитати в списку використаних джерел за алфавітом імен авторів. Зрештою, у тексті за системою "ім'я-рік" використовуються імена авторів і рік видання, а в списку використаних джерел цитати розташовуються в алфавітному порядку за іменами авторів і роками видання.

Стиль цитування за "CSE" визначає, як цитувати різні типи джерел, як-от книги, журнали та веб-сайти. Він також надає специфікації форматування заголовків, імен авторів, номерів сторінок та інших елементів цитування. 

Хто використовує стиль цитування CSE?

Автори, редактори та видавці в науково-технічних галузях, зокрема в біології, хімії та медицині, широко використовують стиль цитування CSE. Академічні установи, наукові журнали та видавництва в усьому світі визнають і цінують стиль цитування CSE.

Стиль цитування CSE використовують дослідники, студенти та фахівці в різних галузях, щоб правильно оформлювати й посилатися на свої наукові роботи, лабораторні звіти, дисертації та інші наукові матеріали. Серед відомих журналів, які використовують CSE Citation Style, є Природа, Наукаа також Журнал біологічної хіміїсеред багатьох інших.

Крім того, стиль цитування CSE є обов'язковим для публікацій і комунікацій багатьох академічних установ, наукових організацій та урядових установ. Наприклад, Національна медична бібліотека США використовує стиль CSE для своєї бази даних MEDLINE/PubMed, яка є популярним ресурсом у науковій та медичній сферах.

Як використовувати стиль цитування за "CSE"?

Список використаних джерел

Існують конкретні рекомендації, яких слід дотримуватися під час використання стилю цитування CSE у списку використаних джерел, щоб гарантувати правильне форматування посилань. Нижче наведено основні компоненти цитування у списку літератури за стилем "CSE":

 • Автор(и): вкажіть прізвище та ініціали автора. Якщо авторів багато, використовуйте кому, щоб відокремити їхні імена, і "та" перед іменем останнього автора. Якщо авторів більше десяти, вкажіть перших десять, а потім "та ін.".
 • Назва: Додайте назву статті або книги, після якої ставиться крапка, у регістрі речення (тобто великими літерами тільки перше слово і власні іменники).
 • Інформація про публікацію: Вкажіть назву журналу або книги (скорочено відповідно до критеріїв CSE), номер тому, номер випуску (у дужках) та номери сторінок (через двокрапку).
 • Дата публікації: У круглих дужках вкажіть рік публікації, за яким слідує крапка.

Внутрішньотекстове цитування 

Нижче наведено основні компоненти внутрішньотекстового посилання за стилем "CSE":

 • Система цитування: Виберіть систему цитування (послідовність цитування, ім'я цитування або рік цитування) і дотримуйтесь її рекомендацій щодо внутрішньотекстового цитування.
 • Нумерація: Для позначення внутрішньотекстових посилань використовуйте надрядкові цифри в системах "послідовність цитування" та "цитування за назвою". Для системи "ім'я-рік" використовуйте прізвище автора та рік публікації в круглих дужках.
 • Розміщення: Внутрішньотекстові посилання слід розміщувати в кінці речення, безпосередньо після цитованої інформації. 
 • Форматування: Внутрішньотекстові посилання повинні бути відформатовані однаково по всій статті, при цьому всі джерела, на які посилаються, повинні мати однаковий стиль цитування.

Приклади цитування CSE

Внутрішньотекстове посилання - назва року

ФорматПриклад
У тексті іменний рік(Прізвище автора та рік)(Ауербах і Котлікофф 1998)

Замовити

ФорматПриклад
Список використаних джерелАвтор(и) або редактор(и). Назва книги. Видання. Місце видання: Видавництво; Рік видання.Джонсон Л.А., Сміт Б.В. Молекулярна біологія клітини. 6th ed. New York, NY: Garland Science; 2014.

Журнал

ФорматПриклад
Список використаних джерелАвтор(и). Назва статті. Назва журналу. Рік видання; Том (випуск): номери сторінок.Сміт Дж., Джонсон Л., Гарсія М. Вплив температури на швидкість росту бактерій. Журнал мікробіології. 2019; 15(3): 27-34.

Онлайн-журнал

ФорматПриклад
Список використаних джерелАвтор(и). Назва статті. Назва журналу. Рік видання; Том (випуск): номери сторінок. DOI (за наявності).Сміт Дж., Джонсон Л., Гарсія М. Вплив температури на швидкість росту бактерій. Журнал мікробіології. 2019;15(3):27-34. doi: 10.1234/jm.15.3.27

Веб-сайт

ФорматПриклад
Список використаних джерелАвтор (якщо є). Назва веб-сайту. URL-АДРЕСА. Дата публікації або дата доступу.Центри з контролю та профілактики захворювань. Вакцини та імунізація. https://www.cdc.gov/vaccines/index.html. Доступно з 1 березня 2022 року.

Переваги використання стилю цитування CSE

Використання стилю цитування CSE має багато переваг: 

 • Послідовність: CSE Style надає визначену структуру для посилань на джерела, що допомагає забезпечити однаковість серед робіт та авторів. 
 • Ясність: Цитати за стилем "CSE" відформатовано чітко й лаконічно, що робить їх легкими для читання й розуміння. Інформація в цитаті подається логічно й упорядковано, що дає змогу читачам одразу знайти такі важливі дані, як автор, назва та дата публікації.
 • Точність: Стиль "CSE" призначено для надання точної та достовірної інформації про джерело. Це дуже важливо, особливо в наукових роботах, де точність інформації має вирішальне значення. Стиль "CSE" містить конкретні вимоги до оформлення посилань на різні типи джерел, як-от журнальні статті, книги та веб-сайти, що гарантує, що в посилання буде включено належну інформацію.
 • Професіоналізм: Використання стилю "CSE" в науковому письмі може допомогти продемонструвати професіоналізм і увагу до деталей. Дотримання стандартного стилю цитування демонструє, що автор приділив час ретельному документуванню своїх джерел і має чітке уявлення про вимоги до наукового письма.

Онлайн-конструктор інфографіки для науки

Mind the Graph - це онлайн-конструктор інфографіки, розроблений спеціально для науковців та дослідників, який пропонує потужний та універсальний інструмент, що допоможе вам ефективно передавати свої наукові ідеї, незалежно від того, чи потрібно вам візуалізувати складні дані, пояснити наукову концепцію або просто покращити свої презентації.

Основи стилю CSE: Посібник з наукової комунікації</trp-post-container
logo-subscribe

Підпишіться на нашу розсилку

Ексклюзивний високоякісний контент про ефективну візуальну
комунікація в науці.

- Ексклюзивний путівник
- Поради щодо дизайну
- Наукові новини та тенденції
- Підручники та шаблони