Якщо ви хочете дізнатися, що наука говорить про біодоступність канабісу та метаболізм канабіноїдів цитохрому P450, ця стаття для вас.

Хоча даних про ліки на основі канабісу не так багато, дослідження вже дозволили вченим спрогнозувати їхню ефективність, безпеку та взаємодію з іншими лікарськими засобами. І навіть незважаючи на те, що існує не так багато переконливих результатів щодо лікування канабіноїдами або самих канабіноїдів, дослідження повідомляють про переконливі позитивні результати пацієнтів, у яких покращилася якість життя. 

Першим кроком ліків, що приймаються перорально, є метаболізм за допомогою ферментів в нашому організмі, що є важливим етапом, який безпосередньо впливає на терапевтичну дію ліків. 

Поглянь. Mind the Graph Галерея ілюстрації, пов'язані з темою цього блогу. Натисніть на зображення нижче!

зверніть увагу на дослідження графічної галереї

Цитохроми Р450: Надсімейство ферментів

Суперсімейство ферментів під назвою Цитохроми P450 - або CYPs - це група ферментів, відповідальних за метаболізм першої фази багатьох різних лікарських засобів, у тому числі препаратів на основі канабісу. 

Ці ферменти в основному присутні в печінці, а також містяться в нирках, шкірі, шлунково-кишковому тракті і навіть у легенях. 

Ферменти CYPs діють шляхом біологічної трансформації через окислення активної ділянки лікарського засобу.  

Друге сімейство ферментів, також важливе, - це УГТскорочена назва для сеча 5′-дифосфоглюкуронозилтрансфераза

Саме вони відповідають за фазу II метаболізму, іншими словами, ці ферменти вносять структурні зміни в речовини, що дозволяють їм легше виводитися з сечею. 

Крім того, ці дві групи ферментів можуть піддаватися двом різним механізмам, які впливають на їхню активність, вони можуть бути інгібовані або індуковані.

Інгібування ферментів

Інгібування ферментів відбувається, коли одночасно приймаються два лікарські засоби, які мають один і той самий шлях метаболізму і для всмоктування яких потрібен один і той самий фермент. 

Таким чином, два різні препарати конкурують за одну і ту ж ділянку ферменту. 

Це як коли ви заходите до магазину, повного людей - флешбек перед ковідом - і лише одна продавчиня готова допомогти кожному в усьому магазині. Можете собі уявити, як важко було б привернути її увагу? Зрештою, деякі клієнти здалися б, а інші чекали б у черзі, щоб поспілкуватися з продавчинею. Тепер поміняємо продавця на ферменти, а клієнтів на лікарські засоби, і увага продавця буде зосереджена на доступному місці з ферментами. 

Ну, я в команді "здатися і піти", але в світі ферментів такої команди не існує, і всі речовини "чекають, щоб їх прийняли", і тому всі наркотичні речовини стоять там, чекаючи на наступну вільну ділянку ферменту. 

Зрештою, інгібуюча дія може призвести до токсичного накопичення через збільшення концентрації препарату в плазмі крові пацієнта.

Прикладом цього може бути пригнічення ферментів УГТ, що призводить до зменшення виведення лікарських засобів, які накопичуються в організмі.

Для того, щоб відбувся процес інгібування, один з двох препаратів повинен бути інгібітором, домінуючи над усіма ділянками ферменту, перетворюючи ділянки ферменту, недоступні для зв'язування іншим препаратом, на зв'язуючі. 

Таким чином, швидкість всмоктування інгібованого препарату знижується до дуже низького рівня, отже, препарат "застряє" в плазмі крові, підвищуючи його біодоступність до токсичного рівня.  

Індукція ферментів 

З іншого боку, в процесі індукції ферментів відбувається протилежне. Один препарат прискорює здатність ферменту поглинати інший препарат, збільшуючи швидкість поглинання, отже, біодоступність препарату в плазмі крові знижується. Це може призвести до того, що препарат втратить свій терапевтичний ефект. 

Деякі препарати мають два або більше шляхів метаболізму, а це означає, що з ними можуть взаємодіяти два або більше ферментів. Однак це не означає, що при одночасному прийомі двох або більше препаратів взаємодія між ними не може відбуватися. 

Крім наявності інших ліків, на швидкість всмоктування ліків можуть впливати генетичні варіації, захворювання, вік і стать. 

Ліки на основі канабісу доступні на ринку

На сьогоднішній день можна сказати, що на ринку існує два основних типи лікарських засобів на основі канабісу: ті, що містять всі компоненти рослини, такі як канабіноїди, флавоноїди, терпени та інші сполуки, класифікуються як повного спектру, тоді як інший тип складається лише з одного ізольованого компонента, як, наприклад, КБД. 

Звичайно, існують варіації між ними, як і між тими, що складаються з КБД: ТГК у певних співвідношеннях та інші, де КБД не повністю ізольований від інших рослинних компонентів. 

КБД є найчастішою мішенню в дослідженнях канабіноїдів, а отже, це канабіноїд, про який є найбільше інформації. 

Велика кількість опублікованих досліджень повідомляють про поліпшення стану пацієнтів, які отримують лікування КБД, тоді як невелика частина досліджень стверджує, що результати не є остаточними, а незначна частина навіть повідомляє про погіршення стану пацієнта. 

Деякі з симптомів і станів пацієнта, які покращуються завдяки лікуванню КБД, - це судоми, біль, рак, запалення, тривога, нейродегенерація, розсіяний склероз, депресія та багато іншого. 

Ізоформи P450, пов'язані з канабіноїдами

Вже відомо, що метаболізм КБД здійснюється двома основними ферментами з родини P450, ізоформами CYP3A4 та CYP2C19. 

Як і будь-який інший препарат, біодоступність КБД також може змінюватися під впливом інгібіторів або індукторів. 

Крім того, КБР також метаболізується, але на значно меншому рівні, ізоформами 3A4, 2C9, 2C19, 1A2, 2C8, 2B6 і 2E1. 

Таким чином, КБР може діяти як інгібітор та/або інгібувати. Деякі з ферментів, які, як повідомляється, інгібуються КБР, - це CYP2C19, CYP2D6, CYP2C9 і CYP2C8. 

У сімействі UGT КБД може інгібувати ферменти UGT1A9 і UGT2B7. Навіть деякі метаболіти КБД здатні діяти як інгібітори.

Хоча інформації про інгібуючу або індукуючу дію ТГК не так багато, відомо, що цей канабіноїд метаболізується за допомогою ферментів CYP2C9 і CYP3A4. 

Тому люди з генетичним профілем, що характеризується низьким або недостатнім синтезом цих ферментів, схильні до того, що біодоступність ТГК буде втричі вищою, ніж у нормі, і матимуть набагато 'вище". Досвід ТГК - зрозуміли каламбур? - Це також стосується ефектів КБР. 

Інфографіка зроблена з використанням Mind the Graph.

Вибір правильного дозування 

Нарешті, незважаючи на те, що вчені, які займаються канабісом, стверджують, що КБД допомагає пацієнтам, які мають справу з тривожністю, необхідно ретельно підійти до вибору дозування. 

Очевидно, КБД може мати двофазну дію, а це означає, що в низьких дозах КБД справді має анксіолітичну дію, знижуючи рівень тривожності. 

Однак після певної кількості канабіноїд має зовсім інший ефект. Високі дози КБД можуть викликати протилежний ефект і стати анксіогенними, підвищуючи рівень тривожності. 

Отже, пошук правильного дозування для потреб кожного пацієнта має важливе значення для досягнення найкращих терапевтичних ефектів, досліджуючи потенціал, який може запропонувати рослина без серйозних побічних ефектів. 

Неправильний вибір дозування може призвести до таких побічних ефектів, як седативний ефект, сонливість, діарея та зниження апетиту. 

Що стосується побічних ефектів, то в дослідженні, опублікованому в журналі Clinical Medicine Journal, описано перелік усіх побічних ефектів, які спостерігалися в групі пацієнтів, а також інші подробиці з клінічних досліджень. Ви можете ознайомитися з опублікованою статтею тут.

Ліки на основі канабісу, як і будь-які інші ліки, що демонструють потенціал з низьким рівнем ризику, повинні прийматися пацієнтами під наглядом спеціалізованих фахівців, здатних надати пацієнтам всю необхідну інформацію.

Давайте разом покращимо нашу комунікацію про ліки на основі канабісу та підтримаємо лікарів у використанні цієї рослини як альтернативи для розробки здорових і безпечних методів лікування для всіх. 

Вам сподобався цей пост? Хочете прочитати більше статей про канабіс? Ознайомтеся з іншими статтями про канабіс у блозі Mind the Grap:

Посилання

Браун, Д. Д.; Вінтерштейн, А. Г. Потенційні небажані явища та лікарські взаємодії при медичному та побутовому вживанні канабідіолу (КБД). Журнал клінічної медициниv. 8, n. 7, 8 лип. 2019. 

DE FARIA, S. M. та ін. Вплив гострого введення канабідіолу на тривожність і тремор, викликані симульованим тестом публічних виступів у пацієнтів з хворобою Паркінсона. Журнал психофармакології, v. 34, n. 2, p. 189-196, 1 лют. 2020. 

NAFIS, A. та ін. Антиоксидантна активність та докази синергізму ефірної олії Cannabis sativa (L.) з антимікробними стандартами. Промислові культури та продукти, v. 137, p. 396-400, 1 out. 2019. 

Огу, К. С.; Макса, Я. Л. Взаємодія лікарських засобів через цитохром Р450. Праці медичного центру університету Бейлора, v. 13, n. 4, p. 421-423, out. 2000. 

САМАНТА, Д. Канабідіол: Огляд клінічної ефективності та безпеки при епілепсії. Дитяча неврологія, v. 96, p. 24-29, 1 лип. 2019. 

ZHU, H.-J. та ін. Характеристика інгібування Р-глікопротеїну основними канабіноїдами з марихуани. Журнал фармакології та експериментальної терапії, v. 317, n. 2, p. 850-857, 1 maio 2006. 

Чжу, Ж.; ПЕЛТЕКЯН, К. М. Канабіс і печінка: Те, що ви хотіли знати, але боялися запитати. Канадський журнал про печінку, v. 2, n. 3, p. 51-57, ago. 2019. 

_____________________________________________________________________________________

Ви вчений-ботанік? На Mind the Graph у нас є ціла категорія для ботанічних ілюстрацій, ви можете ознайомитися з нею тут.!

Якщо ви новий користувач і хочете використати ілюстрації та додати їх до своєї інфографіки чи презентації, ви можете почати прямо зараз, просто натисніть тут

logo-subscribe

Підпишіться на нашу розсилку

Ексклюзивний високоякісний контент про ефективну візуальну
комунікація в науці.

- Ексклюзивний путівник
- Поради щодо дизайну
- Наукові новини та тенденції
- Підручники та шаблони