Akademik ve bilimsel yayınlarda kısaltmaların kullanımı yaygındır, ancak yazarlardan genellikle kullanımlarını mümkün olduğunca kısa tutmaları istenir. 

Genellikle ağırlıklar ve ölçümler için evrensel kısaltmalarla sınırlıdırlar. Bu makalede, kısaltmaları yazılarınızda nasıl etkili bir şekilde kullanabileceğinize dair bazı ipuçları vermek istiyoruz. 

Eğer kullanacaksanız bi̇li̇msel makalelerdeki̇ kisaltmalaro zaman aşağıdaki ipuçlarına dikkat etmelisiniz.

Bilimsel makalelerdeki kısaltmalar ne anlama gelir?

Kısaltmalar, kilogram için kg, icra kurulu başkanı için CEO ve doktorlar için Dr. gibi terim ve ifadelerin kısaltılmış versiyonlarıdır. Kısaltmaların kullanımı, metnin içerdiği kelime sayısını azaltmak istediğiniz durumlar için idealdir. 

Ancak, kısaltmaların bir çalışma alanında yaygın olarak kullanılırken başka bir çalışma alanında bilinmemesi eğilimi vardır. Kısaltmanın telaffuz edilen biçimine karşılık gelen maddeyi kullanmak önemlidir 

Araştırma makalelerinde kısaltmalara izin verilir mi ve bunları nereye koyarsınız?

Makaleniz, aşağıdaki bölümlerin her birinin başında bir kısaltma listesi içermelidir: başlık, özet, metin ve şekil/tablo açıklamaları. 

Genel bir kural, standart olmayan tüm kısaltmaların hem özetlerde hem de makalelerin kendisinde ilk ortaya çıkışlarında tam olarak yazılmasıdır. 

Bir kısaltmadan ilk kez bahsettikten sonra, onu sık sık kullanmanız çok önemlidir. Ayrıca, format makale boyunca tutarlı bir şekilde takip edilmelidir. 

Kısaltmalar ve akronimler: aralarındaki fark nedir?

Kısaltma ve akronim terimlerinin her ikisi de kelimelerin ve ifadelerin kısaltılmış versiyonlarıdır. Kısaltmalar daha uzun kelimeleri kısaltırken (Dr. veya Prof. gibi), akronimler yeni bir kelime oluşturmak için bir ifadedeki her kelimenin ilk harfini kullanır (NASA veya FBI gibi). 

Yazarlar genellikle aynı şekilde kullansa da kısaltmalar ve akronimler arasında bir fark vardır. Bir kısaltma, initializm veya diğer kelime kısaltma biçimi bir kısaltmadır. 

Kısaltmalar, birden fazla kelimenin ilk harflerinin bir araya getirilmesiyle oluşturulan kısaltmalardır. Tüm kısaltmalar akronim olmasa da, tüm akronimler kısaltmadır. Kısaltmalar ve akronimler öncelikle bu açıdan farklılık gösterir.

Kısaltmaları kullanırken kaçınılması gereken en yaygın hatalar

Akademik yayınlarda kısaltma hataları bazen yaygındır. Aşağıda, gelecekte bunun olmasını engelleyebileceğiniz birkaç yol yer almaktadır. 

  • Genellikle kısaltmaları kullanmaya karar verdiğinizde sadece bir kez tanımlamanız tavsiye edilir. Ancak istisnalar da mevcuttur. Bir kısaltma, bir rapordaki bir bölümün veya bir kitaptaki bir bölümün başında kullanılabilir.
  • Tutarsız bir yaklaşıma sahip olmak yapabileceğiniz en büyük hatadır. Dergiler çalışmanızı nasıl göndereceğinize dair yönergeler sağlayacaktır, bu nedenle lütfen bunları dikkatlice okuyun. Genel olarak, bilimsel makalelerdeki kısaltmalar yalnızca terimin üç veya daha fazla örneğinden sonra kullanılır.
  • Standart kısaltmalar kullanan bir alanda yazıyorsanız bunları kullanmanız önemlidir - örneğin, fizik bilimlerindeki öğeler genellikle kelime sayısı kısıtlamaları nedeniyle kısaltılır. Standart biçimlendirme her zaman kullanılmalıdır (hem yazım hem de büyük/küçük harfe duyarlı biçimlendirme). Büyük harf kullanımı genellikle sadece özel isimler için kullanılır.
  • İyi bilinen kısaltmalarda, aynı harfler makaledeki diğer kısaltmalarda da kullanılıyorsa, rakip terimler için büyük harf yerine küçük harfin önerildiğini unutmayın.
  • "Ve diğerleri" kısaltması, genellikle yanlış yazıldığı veya yanlış kullanıldığı için bilimsel yazılarda kafa karıştırıcı olabilir. Adından da anlaşılacağı gibi, bu terim "ve diğerleri" anlamına gelir. Metin içi alıntılar veya referanslar genellikle bu kısaltma ile kısaltılır ve metin içinde bir isimden önce geldiği her yerde kullanılabilir. 

İşte bazı bilimsel kısaltmaların bir listesi

KısaltmalarTanımlar
DNADeoksiribonükleik asit
NASAUlusal Havacılık ve Uzay Dairesi
PBASüreç Davranış Analizi
QAKalite Güvence
Şekil.Şekil
MRIManyetik rezonans görüntüleme
MLMaksimum Olabilirlik
YAPAY ZEKAYapay Zeka
CSFBeyin Omurilik Sıvısı
ANOVAVaryans analizi

Ve liste uzayıp gidiyor.

Hiç çaba gerektirmeyen profesyonel bir grafik özet

Kullandığınız zaman Mind the Graphile kısa sürede harika bir grafiksel özet oluşturabilirsiniz. Ne duruyorsunuz, daha fazla beklemeyin, bugün ücretsiz olarak kullanın!

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar