Bu ilgi çekici bir soru. Koronavirüsü bulmaya ve pandeminin yayılmasını önlemeye çalışan bir dedektif olsaydınız, onu nerede arardınız?

Bu soruya verilebilecek pek çok farklı yanıt vardır: Bu yazıda açıkladığımız gibi, doğal konakçı aranabilir ya da anlamak Bu yazıda açıkladığımız gibi, malzemeye bağlı olarak ne tür yüzeylere yapışacağı.

Ama gerçekte, nefes nefese kalırsınız. Kendi ailenizin içinde saklanıyor. Ne?

Çalışmaya göre "Korona Virüs Hastalığı Kümesinin Özellikleri Üzerine Ön AnalizÇin'de krizin merkez üssü olan Wuhan'da yürütülen "yakın insan topluluğu, yani yakın arkadaşlar ve aile, virüs bulaşmasının en büyük kümesidir.

Bunun nedeni, insanların yaklaşık 80%'sinin çok hafif semptomlara sahip olması veya hatta hiç semptom göstermemesidir. Asemptomatiktirler ama yine de koronavirüsü bulaştırabilirler. Bu muhtemelen Covid-19 bulaşmasının en tehlikeli özelliklerinden biridir.

Çin çalışmasına göre Covid-19 bulaşmasından sorumlu ana kümeleri anlamak için aşağıdaki infografiğe bakın.

Wuhan - Çin'de salgının ilk günlerinde yapılan bir çalışmadan koronavirüs Covid-19 bulaşma kümelerini gösteren infografik. Aile ve

Covid-19 bulaşma kümeleri salgın ilerledikçe incelenmiştir, bu elbette salgının başlangıcında bildirilen hastaların çok küçük bir alt kümesidir. Veriler 1 Ocak - 20 Şubat 2020 tarihleri arasında toplanmıştır. Covid-19 bulaşmasına ilişkin farkındalık Avrupa'da çoktan artmış olmasına rağmen, o dönemde ABD gibi birçok ülke için bu endişe verici bir şey bile değildi

Daha da önemlisi, bu kümeler bariz olan şeyi DIŞLAMAKTADIR: sağlık hizmetleri ve hastanelerde çok sayıda insan kontamine olmuştur. Sadece Covid-19 bulaşmasını "doğal" dağılım altında analiz ediyorlar.

Bu durumda, teyit edilen 377 vakanın büyük çoğunluğunun aile ve yakın arkadaşlar aracılığıyla bulaştığı açıkça görülmektedir. Kuluçka süresi 1 ila 20 gün arasında değişmektedir, bu nedenle kişi asemptomatik olabilir ve kapalı temas halindeyken koronavirüsü meslektaşlarına bulaştırmaya devam edebilir. Aile ve arkadaşların önemli bir küme olmasının bir nedeni de budur: Covid-19 bulaşmasından etkilenmek için yakın temasta bulunmanız gerekir ve normalde sokakta kimseyle yakın temasta bulunmazsınız, değil mi?

Covid-19 bulaşmasının ana kümeleri şunlardı:

79% Aile ve arkadaşlar
10% Restoranlar
6% Alışveriş merkezleri ve süpermarketler
3% Çalışma birimleri
1.5% Taşımacılık

Kuluçka süresi de bir başka sonuçtu bu çalışmanın. Araştırmacılar, 325 vakayı analiz ederek Covid-19 bulaşması için kuluçka süresini tahmin etmiş ve bu sürenin 1 ila 20 gün arasında değiştiği, medyan sürenin ise 7 gün olduğu sonucuna varmıştır. Basitçe söylemek gerekirse: virüsün net semptomlar oluşturması bir hafta sürer. Dolayısıyla, koronavirüsten etkilenen biriyle temasınız olduysa, Covid-19 bulaşmasına ilişkin herhangi bir sonuca varmadan önce en az bir hafta bekleyin.

Çin'deki salgın durumunun analizi, salgının kuluçka döneminde hastaların enfeksiyon kaynağı olma olasılığının bulunduğunu göstermektedir. Bu, hastaların semptomlar ortaya çıkmadan önce bile bulaşmaya katkıda bulunduğu anlamına gelmektedir. Hastalar ne kadar yaşlıysa semptomlar da o kadar kötüdür.

İki tipik salgının ilerleyişi, Wuhan'daki erken vakaların yayıldığını açıkça göstermektedir. Her ne olursa olsun, salgın sırasında klinik tedavi dışında yakın temaslıların taranması ve izole edilmesi esastır. Özellikle salgın bölgesindeki sağlıklı insanlar için izolasyon kilit öneme sahiptir.

Bu, koronavirüs Covid-19 bulaşma kümeleri hakkındaki infografiğin başka bir versiyonudur. Sosyal izolasyon salgını önlemenin anahtarıdır. Ailenizden ve arkadaşlarınızdan bile uzak durun, çalışmanın ana mesajı bu.

Ayrıca: Koronavirüs Covid-19 salgınının katlanarak ilerlemesini önlemek için sosyal izolasyonun nasıl önemli bir önlem olduğunu öğrenin.

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar