Koľko ľudí poznáte mimo vedecký svet, ktorý oceňuje vedecké blogy alebo webové stránky? Koľko z nich hľadá správy alebo trendy okrem toho, čo zvyčajne vysielajú médiá? Ako život veda výskumník, vždy som sa zaujímal o nové objavy, zatiaľ čo väčšina ľudí okolo mňa neprejavovala žiadny záujem.

Počas môjho akademická život, zblížila som sa s ľuďmi, ktorí mali rovnaké záujmy ako ja, a mala som pocit, že som našla svojich ľudí. Jediným problémom bolo, že sa zväčšovala priepasť medzi mnou a ľuďmi, ktorí nemali zmysel pre môj študijný odbor v oblasti prírodných vied.

Táto vzdialenosť medzi vedeckým a nevedeckým svetom ma veľmi trápila. Dosiahol som bod, keď som si začal vymýšľať zábavné analógie o mojom výskum v snahe priblížiť ju laikom. Touto stratégiou som nechcel znížiť dôležitosť môjho výskumu, Naopak, bol to jednoduchý a zábavný spôsob, ako vysvetliť zložité veci.

veda o živote

Ako biológ som väčšinu svojho akademického života študoval agonistické správanie u kôrovcov. No termín "agonistické správanie" nie je veľmi populárny, tak som si vymyslel metaforu. Zvykol som hovoriť:

- Počuli ste niekedy o kohútích zápasoch? Presne to robím aj ja. Až na to, že používam homáre. A je to legálne.

Fungovalo to. Len čo som sa pokúsil hovoriť "nevedeckým" jazykom, ľudia okolo mňa sa začali zaujímať a klásť ďalšie otázky o tom, čo som skúmal. Časom sa rozprávanie o vede stalo zábavnou témou namiesto nudné a komplikované vysvetlenie, na ktoré boli všetci zvyknutí.

Aj keď by som si rád pripísal zásluhu na opätovnom získaní záujmu mnohých ľudí, myšlienka premeniť vedu na niečo mäkšie nebola moja. Mnohé komunikácia kanály využívajú zábavu, aby priblížili ľuďom vedecké objavy. Nie je to len stratégia vedcov, ale aj identita mnohých vedeckých blogov a webových stránok.

Dobrým príkladom je Wired. Na stránkach Wired môžete získať aktuálne informácie o najrôznejších novinkách vrátane vedy o živej prírode. Nielenže má Wired špeciálnu sekciu s názvom Absurdné stvorenia s humorom ukazuje tie najbizarnejšie aspekty divokých zvierat.

Stratégia rozprávania zábavného príbehu s vedeckým obsahom funguje úžasne. Nielen Wired, ale aj mnoho ďalších kanálov používa tento spôsobom, ako osloviť publikum a zmeniť komplex obsah do niečoho bez námahy.

Pri písaní práce nemusíme myslieť na zábavné vedecké príbehy. Avšak spôsob, akým komunikujeme na prezentáciách a podeliť sa o naše hlavné zistenia môže byť o niečo zábavnejšie. Viete si predstaviť, aká by bola veda, keby sme všetky vedecké informácie urobili jednoduchými a zábavnými?veda o živote

logo-odhláška

Prihláste sa na odber nášho newslettera

Exkluzívny vysokokvalitný obsah o efektívnom vizuálnom
komunikácia vo vede.

- Exkluzívny sprievodca
- Tipy na dizajn
- Vedecké novinky a trendy
- Návody a šablóny