Нелегко одночасно проводити дослідження і писати дисертацію або дипломну роботу. Стає складно встежити за всім, особливо для аматорів, які не мають досвіду в дослідженнях.

Щоб впоратися з цією проблемою і безперешкодно проводити дослідження, у вашій дипломній роботі, дисертації або науковій статті є розділ, який називається "Методологія дослідження", який описує вашу дослідницьку роботу і рятує вас від неприємностей.

У нашому блозі є багато статей, які допоможуть вам у написанні роботи. Такі як "Наукова робота: як написати з нуля за 5 простих кроків" і "Як написати висновок до наукової роботиr"

Але в цій книзі ви дізнаєтесь що таке методологія в дослідженнійого важливість, види та як написати методологію дослідження.

Що таке методологія в дослідженні? 

Методологія дослідження - це систематична структура, яка використовується для вирішення дослідницької проблеми шляхом застосування найкращих і найбільш доцільних методів для проведення дослідження, узгоджених з метою і завданнями вашого дослідження. 

Методологія дослідження включає в себе відповіді на питання що, чому і як ви досліджуєте. 

Простіше кажучи, ви поясните приблизно так:

  • ЩО - Яким буде ваш метод дослідження, які інструменти ви будете використовувати для збору та аналізу даних, яким буде розмір вибірки і т.д.?
  • ЧОМУ - Чому ви обираєте те, що планували обрати?
  • ЯК - Як ви плануєте використовувати методи та інструменти для вирішення вашої дослідницької проблеми та проведення дослідження?

Важливість методології дослідження:

  • Методологія дослідження допоможе вам спланувати дослідження.
  • Це допоможе вам точно задокументувати дослідження від початку до кінця.
  • Методологія дослідження дозволяє читачам зрозуміти підхід та методи, що використовуються в дослідженні.
  • Якщо ви зіткнетеся з будь-якою критикою або питаннями щодо вашого дослідження, ви можете послатися на методологію і аргументовано пояснити свій підхід.

Типи дослідницьких інструментів

Інструменти дослідження - це інструменти, які ви використовуєте для збору та аналізу даних у вашому дослідженні. Нижче наведені загальні інструменти, які використовуються при проведенні досліджень, і їх застосування залежить від типу потреб. Іноді для вирішення дослідницької проблеми використовується комбінація цих інструментів.

Співбесіди (групові або індивідуальні)

Інтерв'ю допомагають збирати персоналізовану інформацію і поділяються на структуровані, напівструктуровані та неструктуровані. Ви можете використовувати їх залежно від типу і тональності запитань. Якщо індивідуальне інтерв'ю дає вам детальну інформацію про респондента, то групові інтерв'ю дозволяють отримати уявлення про нього від групи людей. 

Опитування (онлайн або офлайн)

За допомогою опитування ви шукаєте відповіді на набір запитань, які ви розробили для певної групи людей. В опитуванні ви можете використовувати відкриті та закриті запитання або їх поєднання, щоб отримати відповіді на свої запитання.

Фокус-групові дискусії

Під час фокус-групових дискусій велика група людей ділиться своїми думками на певну тему, а ви записуєте відповіді, які вони дають. Це схоже на групові інтерв'ю.

Спостереження

Цей інструмент використовується для вивчення поведінки людини в різних ситуаціях. Можна вивчати як спонтанні дії респондента, так і структуровані. При структурованому спостереженні дослідник спостерігає за поведінкою респондента в заздалегідь спланованій ситуації.

Типи методології дослідження

Дослідники використовують три типи методології: якісні, кількісні та змішані методи.

Якісний метод

Якісне дослідження охоплює збір та аналіз письмових або усних слів і текстів. Дослідники зазвичай використовують якісні методи, коли їхні цілі та завдання є дослідницькими, наприклад, коли вони вивчають сприйняття події, людини, продукту тощо. Цей тип даних в основному збирається за допомогою інтерв'ю, спостережень та фокус-груп. 

Приклад: Які фактори впливають на утримання працівників у великій організації?

Кількісний метод

У кількісному методі дослідники збирають, вимірюють та аналізують числові дані від великої кількості учасників. Цей метод здебільшого використовується для підтвердження чогось за допомогою фактів і статистики. Дані збирають за допомогою опитувань, анкет, тестів, баз даних і записів. 

Приклад: Скільки людей було звільнено у Великобританії через рецесію?

Змішаний метод

Цей метод є поєднанням якісних і кількісних методів. Він забезпечує більш реалістичний і правдивий підхід до будь-яких висновків і представляє безліч можливостей для цих висновків. Цей метод часто дає цікаві результати для певного набору підходів або висновків. 

Приклад: Скільки людей залишили роботу після пандемії (кількісно) і як вона впливає на нинішніх працівників (якісно)?

Як написати методологію дослідження?

Правильно визначте свій метод

Поясніть методологію, яку ви використовували для вивчення проблеми під час проведення дослідження. Це дозволить вам крок за кроком провести читача через ваше дослідження і завоювати його довіру до вашої роботи. Методологія дослідження може бути кількісною, якісною або комбінованою.

Створіть методологію

Для того, щоб ваш підхід відповідав загальному задуму дослідження, ви повинні встановити чіткий зв'язок між вашими методами і дослідницькою проблемою. Таким чином, ваша методологія повинна відповідати завданням вашої наукової роботи і узгоджуватися з метою.

Поясніть використані інструменти

Опишіть інструменти та засоби, які ви плануєте використовувати для збору даних, і як ви будете їх використовувати. Це можуть бути опитування, анкетування, інтерв'ю, спостереження або поєднання двох чи більше методів. Якщо ви будете використовувати будь-який зовнішній метод, чітко поясніть цей метод і результат, отриманий за допомогою цього методу.

Обговорити аналітичну частину

Далі вам потрібно пояснити, як ви будете обробляти та аналізувати дані, які збираєтесь зібрати. Однак тут не потрібно обговорювати жодних результатів чи висновків

Якщо ваше дослідження буде суто кількісним, поясніть, як ви забезпечите точність даних, як ви будете аналізувати цифри і які статистичні тести ви будете проводити. Якщо ваше дослідження буде суто якісним, вкажіть, чи плануєте ви проводити контент-аналіз, тематичний аналіз або аналіз дискурсу.

Поясніть свій методологічний вибір

На цьому етапі ви маєте пояснити, чому ви обрали той чи інший підхід - якісний, кількісний чи змішаний - з огляду на проблему, з якою ви зіткнулися, та результати, отримані до цього часу. Також поясніть, чому цей підхід є релевантним для вашого дослідження.

Поради щодо методології написання

Завжди пам'ятайте, що потрібно робити нотатки та складати план вашого дослідження, оскільки це гарантує, що ви отримаєте повні дані, а також збережете записи про всі підходи, використані в дослідженні. 

Питання дослідження є ключовим, тому завжди зосередьтеся на ньому і намагайтеся відповісти на нього, використовуючи всі можливі факти, цифри та дані.

Методологія повинна бути написана або складена таким чином, щоб показати підхід третьої сторони і з точки зору аудиторії.

До дослідження слід включати лише релевантні дані, а також намагатися подавати інформацію в графічному форматі, щоб вона була зрозумілою і легкою для сприйняття.

Методологія проти методу

МетодологіяМетод
Основна мета методології - визначити та зрозуміти методи, застосовані в дослідженні.Основна мета методу - знайти рішення окресленої проблеми.
Методологія - це належне вивчення або аналіз усіх методів, використаних у дослідженні.Методи - це просто поведінка або інструменти, які використовуються для вибору методів дослідження.
Методологія застосовується на початковому етапі дослідження/навчання.Методи використовуються і застосовуються на більш пізньому етапі дослідження/дослідження.
Методологія - це системний підхід до пошуку рішення проблеми.Методи - це поєднання різних прийомів дослідження та порівняння.

Інструмент для створення наукової інфографіки за лічені хвилини

Навчання стає веселим і легким, коли ви додаєте до слів візуальні образи. Тож допоможіть своєму гіпокампу швидко відновити інформацію за допомогою унікальної та візуально привабливої інфографіки від Mind the Graph.

logo-subscribe

Підпишіться на нашу розсилку

Ексклюзивний високоякісний контент про ефективну візуальну
комунікація в науці.

- Ексклюзивний путівник
- Поради щодо дизайну
- Наукові новини та тенденції
- Підручники та шаблони