Wszyscy wielokrotnie przekonaliśmy się, że obraz jest wart tysiąca słów. Ludzki mózg może przetwarzać obrazy do 60,000 razy szybciej niż słowa i w czasie krótszym niż 1/10th sekundy, możemy poczuć wizualną scenę.

Fakt ten powinien być szczególnie wykorzystywany podczas prezentacji badań naukowych, gdzie badania muszą być udostępniane kompleksowo, ale w sposób, który przyciąga i utrzymuje uwagę widza.

Dla naukowca lub badacza prezentacja jego pracy jest równie ważna jak same badania.

Badania naukowe lub publikacje mogą być prezentowane na różne sposoby, takie jak manuskrypty, abstrakty, prezentacje ustne i plakaty naukowe itp.

Sesje plakatowe są istotną częścią konferencji naukowych, a świetny plakat może wyróżnić badania, a nawet stać się wirusowy!

Jednak ze względu na napięty harmonogram i ograniczenia czasowe, przygotowanie plakatu może być trudnym zadaniem dla naukowca. Często nie są oni również profesjonalnie przygotowani do stworzenia atrakcyjnego plakatu. Znalezienie odpowiedniego narzędzia, projektu, trafnych ilustracji, grafiki itp. może być denerwujące i czasochłonne.

Oto wszystko, czego naukowiec może potrzebować, aby stworzyć świetny plakat naukowy z pracy badawczej.

Czym jest plakat naukowy?

A plakat naukowy to ilustrowane podsumowanie badań, które naukowcy i inżynierowie wykorzystują do prezentowania swoich odkryć naukowych szerszej publiczności.

Bardziej szczegółowy niż prezentacja ustna, ale mniej niż manuskrypt, plakat naukowy jest zwięzłą metodą prezentacji wyników badań poprzez połączenie tekstu i grafiki.

Plakat naukowy jest zwykle podzielony na dziewięć odrębnych sekcji. Zawiera minimalną ilość tekstu, a głównym elementem są rysunki i tabele.

Różnica między plakatem naukowym a artykułem naukowym

Wiele osób myli plakat naukowy z artykułem naukowym. 

Artykuł naukowy to formalny, pisemny raport o objętości około 4000-4500 słów z określonymi celami i zadaniami, składający się z kilku sekcji. Jest on przedkładany do publikacji w czasopiśmie.

Plakat naukowy jest mniej formalny, często ograniczony do strony lub dwóch. Jest to atrakcyjne umieszczenie wizualizacji i grafiki z mniejszym naciskiem na tekst. Czytelnicy powinni być w stanie uchwycić "duży obraz" w krótkim czasie.

Ogólnie rzecz biorąc, prezenter stoi przy plakacie, aby wyjaśnić, ale idealnie powinien zachęcić widzów swoją wartością.

Dlaczego plakaty naukowe są ważne?

Ponieważ na konferencji publiczność może składać się z osób o różnym poziomie wiedzy, plakat naukowy powinien być w stanie zapewnić wizualny przegląd konkretnych badań, które można wyjaśnić w krótkim czasie w łatwy sposób.

Aby zapewnić zwięzły i wyraźny przekaz, podstawowa estetyka tworzenia plakatów, taka jak różne układy, szeroki wybór dostępnych opcji kolorystycznych, wykorzystanie ilustracji i wizualizacji, czyni je znacznie bardziej atrakcyjnymi w porównaniu z innymi kreacjami.

Ponieważ plakat ma pokazywać, a nie opowiadać, oprócz jego treści, duży nacisk kładzie się na inne aspekty, takie jak psychologia odbiorców, percepcja wizualna i natura ludzka.

Jak stworzyć plakat naukowy z pracy badawczej - 7 najlepszych praktyk

1.  Zacznij od właściwych pytań

Plakat naukowy to migawka długich badań. Kluczową decyzją jest to, co uwzględnić, a co pominąć. Można to osiągnąć zadając właściwe pytania, takie jak:

a. Jakie jest najważniejsze lub zdumiewające odkrycie badania, które należy podkreślić?

b. Które pomoce wizualne pomogą zaakcentować przekaz w najlepszy możliwy sposób - wykresy, wykresy kołowe, obrazy, tabele, zdjęcia?

c. Jaka jest grupa docelowa odbiorców, aby można było odpowiednio dostosować plakat?

Przykładowo, plakat naukowy prezentowany na konferencji edukacyjnej może być mniej rozbudowany i zawierać mniej żargonu w porównaniu do tego samego plakatu prezentowanego na konferencji naukowej.

2.  Skoncentruj się na zarysie

Zarys plakatu zapewnia określoną strukturę i eliminuje przypadkowość. Kieruje przepływem myśli i sekwencją działań.

Plakat naukowy składa się zazwyczaj z dziewięciu sekcji, ale nie jest to święte. Kilka sekcji można wyeliminować lub niektóre można dodać w zależności od specyfiki badań i celu prezentacji plakatu.

Na przykład, możesz dodać swoje zdjęcie, biorąc pod uwagę scenariusz, w którym możesz nie być fizycznie obecny przez cały czas trwania konferencji. Ludzie mogą podejść do ciebie, jeśli chcą dalej dyskutować. 

3.  Używaj większych czcionek

Plakat naukowy powinien być czytelny z odległości kilku stóp. Używanie większych czcionek zapewnia czytelność z większej odległości. Im większa, tym lepiej!

Można również zdecydować się na użycie dwóch różne style czcionek. Jeden dla tytułów sekcji, a drugi dla treści sekcji. Dzięki temu sekcje wyróżniają się, a plakat staje się bardziej czytelny.

4.  Declutter

Mniej znaczy więcej!

Zorganizowany i czysty plakat naukowy przyciągnie więcej spojrzeń niż zagracony i zatłoczony. Nie trzeba dodawać, że jest on również przyjemny dla oczu.

Oto kilka wskazówek, jak uporządkować plakat naukowy:

a. Uwzględnij tylko tyle, ile można wyjaśnić w ciągu 5-15 minut.

b. Jeśli docelowi odbiorcy nie są ekspertami w danej dziedzinie, możesz podać mniej szczegółów w sekcjach metodologii badań, referencjach i podziękowaniach.

c. Poproś kolegów i współpracowników o edycję i korektę. Możesz również skorzystać z profesjonalnych Usługi korekty i edycji

5.  Konstrukcja robi różnicę

Możesz mieć idealną treść, doskonały konspekt i trafne ilustracje wizualne. Ale jeśli wykonanie pod względem projektu jest słabe, wynik nie będzie świetny.

Elementy większości plakatów naukowych są takie same, ale nie ma standardowego protokołu projektowania, którego należy przestrzegać.

Niektóre z podstawowych wskazówki dotyczące projektowania do rozważenia są:

a. Rozmiar i orientacja plakatu - Choć mogą się one różnić, najczęściej spotykanym rozmiarem jest 48″x36″, a najczęstszą orientacją jest pozioma

b. Układy - Wybierz układ, który wysuwa na pierwszy plan główny element badania, sprawia, że plakat wygląda elegancko i przejrzyście.

c. Tło plakatu - Powinien być lekki i jak najmniej rozpraszający. Należy unikać zdjęć, jasnych kolorów i rozpraszających wzorów

d. Kolory - Kolory powinny przyciągać uwagę, ale jednocześnie nie powinny rozpraszać.

f.  Niektóre popularne narzędzia projektowe Do rozważenia są Photoshop, Illustrator i Corel Draw.

6. Internetowy kreator plakatów naukowych

Internetowy kreator plakatów naukowych to wyspecjalizowane narzędzie online, dzięki któremu tworzenie plakatów naukowych jest bardzo łatwe i szybkie.

Wystarczy kilka kliknięć, aby przekształcić obszerną pracę naukową lub artykuł w wyrazisty i elegancki plakat naukowy.

Bezpłatne narzędzie do tworzenia plakatów z obsługą sztucznej inteligencji pobiera informacje bezpośrednio z opublikowanego artykułu i tworzy układ plakatu na podstawie jego treści. 

Wybiera zawartość tekstową, skraca i podsumowuje treści, organizuje obrazy i tworzy odpowiedni układ, oszczędzając cenny czas. Możesz także dodać naukowo dokładne i piękne ilustracje spośród galerii 40 000 ilustracji.

Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami proste kroki aby użyć kreatora plakatów:

Krok 1: Przejdź do Kreatora plakatów strona internetowa i "zacznij tworzyć

Krok 2: Prześlij pracę naukową lub artykuł, który chcesz przekształcić w plakat naukowy, bezpośrednio z komputera lub z Internetu, używając jego adresu URL.

Krok 3: Kreator plakatów odczyta treść i automatycznie wypełni wszystkie informacje. Możesz także dodać/edytować inne informacje.

Krok 4: W razie potrzeby zmień dowolne informacje w nagłówku i wewnątrz każdej sekcji. Strzałki w górę i w dół mogą być używane do zmiany kolejności sekcji

Krok 5: Dodaj ilustracje z wyczerpującej kolekcji, wybierając kategorię, która najbardziej Ci odpowiada. 

Krok6: Twój plakat naukowy jest gotowy!

Czy to nie było łatwe? Rzuć okiem na kilka plakatów naukowych stworzonych przez prawdziwych użytkowników i ich podobieństwo. nagradzane plakaty naukowe:

7. Przestrzeganie zasad

Być może nie dotyczy to wszystkich konferencji, ale wiele z nich ma ustalone zasady i procedury dla naukowców, którzy chcą zaprezentować plakat naukowy.

Dobrym pomysłem jest wcześniejsze zapoznanie się z takimi zasadami i ich przestrzeganie.

Wnioski

Tak jak ważne jest podejmowanie badań naukowych, równie ważne jest dzielenie się wynikami i odkryciami w znaczący i skonsolidowany sposób z szerszą publicznością. Plakat naukowy jest jednym z takich skutecznych sposobów na przedstawienie szybkiego wizualnego przeglądu projektu badawczego.

Jednak naukowcy i inżynierowie uważają, że przygotowanie plakatu naukowego jest czasochłonne i często przekracza ich poziom komfortu.

Pomysły i wskazówki omówione w tym artykule oraz korzystanie z narzędzia do tworzenia plakatów online pomogą stworzyć profesjonalny plakat naukowy.  

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony