Wybór idealnej czcionki do projektu może być bardzo trudny, co może potwierdzić każdy projektant graficzny. Wybór czcionki staje się ważniejszy, gdy przewiduje się jej szerokie i częste użycie.

Jest to istotna część typografiaczyli sztukę nadawania projektowi wizualnej spójności. Ogólny projekt grupy czcionek zwykle rozpoczyna wyszukiwanie, ale przy odrobinie kopania można znaleźć się w najbardziej szczegółowym wyborze twórcy.

Istnieje wiele badań, które koncentrują się na typografii, aby odkryć dobre podstawy do wyboru konkretnej czcionki dla określonej kategorii projektu.

Najlepiej jest również wybrać profesjonalną czcionkę, która jest łatwa do odczytania bez wielu zbędnych elementów.

Badania naukowe, na przykład, powinny być napisane w taki sposób, aby czytelnik skupił się na informacjach, a nie tylko na formacie.

Niektórzy uważają, że dzisiejsze czcionki naukowe są nudne i przesadzone. Ze względu na ich czytelność i prostotę, czcionki te są wszędzie. Użyj zaufanej czcionki, aby Twoja praca wyglądała profesjonalnie.

Jeśli chodzi o wybór czcionki, istnieje więcej czynników, niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Na przykład, niektóre czcionki mają reputację legalnych, podczas gdy inne nie.

W tym artykule podzielimy się kilkoma odkryciami naukowymi w nadziei, że pomogą one w podejmowaniu decyzji dotyczących czcionek naukowych.

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad wyborem czcionki, celem tego artykułu jest przedstawienie wskazówek i informacji, które pomogą Ci podjąć decyzję.

Jakie jest znaczenie czcionek?

Gdy krój pisma jest starannie dobrany, jest w stanie zapewnić czytelnikowi pożądany efekt i nadać słowom poczucie życia, na jakie zasługują, jednocześnie odzwierciedlając dziedzinę, którą reprezentuje.

Czcionka reprezentuje słowa na stronie wizualnie zamiast obrazu, pozwalając słowom przekazać ich zamierzone znaczenie podczas czytania. Zbyt duża lub zbyt mała czcionka może nie oddawać powagi niektórych kwestii lub wiadomości.

Jaki był ostatni raz, kiedy napisałeś SMS-a lub wysłałeś wiadomość e-mail, a słowa zostały odczytane nieprawidłowo? Możemy komunikować się bardziej efektywnie za pomocą naszego tonu głosu, prostych gestów dłoni i mimiki, możemy przekazać naszą wiadomość bardziej efektywnie niż zwykłe słowa na papierze.

W fantazyjnych dokumentach, takich jak zaproszenia, użycie czcionki skryptowej może być spektakularne, ale w książkach dla dzieci może wyglądać nieestetycznie, a w przypadku zbyt dużej ilości tekstu może być nieczytelne.

Jak widać, wybór właściwej czcionki dla odpowiedniego rodzaju treści jest bardzo ważny. Jednak użycie właściwej czcionki to tylko część równania. Mylące czcionki skutkują nieprawidłowymi informacjami.

7 czcionek, które zwiększają wiarygodność i profesjonalny wygląd badań naukowych

1. Arial

W ostatnich latach serwis fonts.com poinformował, że Arial jest jednym z najczęściej używanych krojów pisma. Dzięki wyraźnie współczesnemu wzornictwu Arial jest bardziej zsynchronizowany z ostatnią dekadą XX wieku niż wielu jego poprzedników.

Na dole krawędzi liter Arial nie ma poziomej linii. Zamiast tego są one ustawione pod kątem. Pomaga to nadać twarzy bardziej organiczny wygląd poprzez cięcie końcówek po przekątnej.

Rodzina krojów pisma Arial jest niezwykle wytrzymała. Nadaje się do składu tekstu w raportach, artykułach, publikacjach, a także do użytku w mediach displayowych, gazetach i materiałach promocyjnych.

Niezależnie od tego, czy piszesz małe, czy duże fragmenty tekstu, Arial ułatwia czytanie. Rysunki powinny być sformatowane w Arial lub Helvetica zgodnie z instrukcjami Nature.

Krój ten jest szczególnie przydatny w przypadku etykiet i legend. Zasadniczo należy utrzymywać małe rozmiary czcionek *8 punktów w przypadku korzystania z czcionki Arial w legendach rysunków.

2. Baskerville

Zaprojektowany przez Johna Baskerville'a w 1757 roku, Baskerville to krój pisma, który można łatwo odczytać i który dobrze wygląda w druku. Według Baskerville'a litery były proste i eleganckie.

Tu i ówdzie stwierdzono, że czcionka Baskerville zwiększa wiarygodność tekstu w porównaniu z innymi czcionkami. Na zachowanie czytelników w tym samym badaniu największy negatywny wpływ miała czcionka Comic Sans.

Czcionki z rodziny Baskerville są znane jako pierwsze przejściowe czcionki rzymskie. Czcionki te rozróżniają cienkie i grube pociągnięcia. Duży rozmiar czcionki Baskerville wygląda dobrze ze względu na tę cechę.

W oparciu o styl szeryfowy, Baskerville ma "ogonki" na krawędziach liter. Czcionka ta najlepiej nadaje się do drukowania. Najlepiej nadaje się do długich bloków tekstu.

Aby uzyskać najlepsze wyniki, staraj się utrzymywać rozmiar czcionki między 8 a 14 punktów. Dzięki temu tekst będzie wyglądał bardziej profesjonalnie.

3. Helvetica

Najczęściej używaną czcionką jest Helvetica. Max Miedinger, szwajcarski projektant, początkowo stworzył Helveticę w 1957 roku.

Zaprojektowana tak, aby była łatwa do odczytania, czcionka natychmiast zyskała popularność. Jej nazwa pochodzi od łacińskiego określenia Szwajcarii, Helvetia. Neue Helvetica to nazwa nowszej wersji czcionki, która została wprowadzona w 1983 roku.

O czcionce Helvetica nakręcono nawet film. Helvetica to nie tylko hollywoodzka (niezależna) czcionka, która wygląda fantastycznie zarówno na ekranie, jak i w druku. 

Science, Nature i Cell wymagają, aby podpisy pod rysunkami były wykonane czcionką Helvetica. Nawet jeśli wygląda to dobrze, gdy jest drukowane w małych formatach, wygląda jeszcze lepiej, gdy jest drukowane w dużych formatach.

Autorom trudno jest teraz śledzić, ile rysunków oznaczyli Helveticą, ponieważ jest to używane przez wydawców.

4. Gruzja

Pomimo roli Georgii w zapewnianiu przejrzystości przy niskich rozdzielczościach ekranu, jest ona nasycona estetyką typograficzną, która trafia w gusta czytelników.

Ta przyjazna twarz jest widoczna nawet w małych rozmiarach. Oszałamiająca, gładka kursywa towarzyszy projektowi Georgii; grafika minimalizuje złożoność tworzenia przyjaznej dla ekranu kursywy.

W przeciwieństwie do wielu współczesnych krojów pisma, ma autentyczną kursywę, w tym smukłe małe litery a i g.

Waga pogrubienia jest również starannie dostosowana, z większą wagą niż zwykła; jest to szczególnie przydatne przy małych rozmiarach ekranu, gdzie należy rozróżnić dwie wagi (ekrany telefonów).

5. Garamond

Historia tej czcionki również sięga daleko wstecz. Francuski król Franciszek I (1515-1547) zlecił Claude'owi Garamondowi zaprojektowanie kroju pisma do wykorzystania w serii książek.

Został wskrzeszony przez Roberta Slimbacha w 1989 roku jako elektryczny krój pisma. Garamond występuje w wielu różnych odmianach, ponieważ dostępne są różne źródła. Najczęściej używaną wersją jest Adobe Garamond.

Francuscy wydawcy nadal intensywnie korzystają z Garamond. Rozmiar 9 jest również obowiązkowy dla Garamond we Francji. Historia francuskiego przemysłu wydawniczego została opublikowana w Garamond, podobnie jak Historia edycji francuskiej

Czcionka ta została wybrana ze względu na jej elegancję, bogactwo i czytelność, a także prosty układ podkreślający szczegółowe pismo i oferujący wgląd we współczesny aspekt treści.

W długich dokumentach, takich jak prace dyplomowe, rozprawy i książki akademickie, Garamond jest niezawodną czcionką. Garamond to czcionka używana przez wielu autorów prac magisterskich.

6. Caslon

Wśród czcionek o długiej tradycji znajduje się Caslon. Krój ten został zaprojektowany na początku XVIII wieku przez Williama Caslona. Od niego zaczęły się angielskie kroje pisma. Była to powszechna czcionka używana w kolonialnej Ameryce, a nawet Deklaracja Niepodległości Stanów Zjednoczonych została napisana tą czcionką.

Ponieważ nazwa "Caslon" nie jest znakiem towarowym, istnieje wiele krojów pisma o nazwie "Caslon", z których niektóre są dokładnymi kopiami oryginałów, a inne nie.

Najlepiej używać jej w blokach tekstu, ponieważ jest to czcionka szeryfowa (z ogonkami). Jeśli chcesz uzyskać najlepsze wyniki, zachowaj rozmiar czcionki między 8 a 14 punktów, tak jak w przypadku Baskerville. Najlepszym miejscem do jej użycia jest aplikacja lub raport.

7. Times New Roman

Krój ten został po raz pierwszy opublikowany przez gazetę The Times of London w 1932 roku.

Od tego czasu stał się jednym z najpopularniejszych krojów pisma na świecie. Victor Lardent w The Times stworzył oryginalne projekty pod kierunkiem Stanleya Morisona.

Następnie Biuro Rysunku Typografii Monotype udoskonaliło ją w obszernym procesie krok po kroku. Wiele z jego cech zostało zaczerpniętych z eksperymentów Morisona z Perpetuą i Plantinem, ale został on dostosowany tak, aby był bardzo czytelny, a także bardzo wydajny.

Znajduje szerokie zastosowanie w książkach i czasopismach, raportach, prezentacjach i reklamach.

Czy jest coś jeszcze, o czym należy pomyśleć przy wyborze odpowiedniej czcionki?

Wybierając czcionkę, należy pamiętać o wielu rzeczach poza tymi kategoriami. Na przykład, czy ma wszystkie funkcje, których szukasz?

Być może będziesz w stanie obejść się bez użycia liter alfabetu w pierwszej części, ale co jeśli musisz napisać szybki artykuł dla publiczności?

Czy w tekście znajdują się symbole, takie jak symbol waluty lub wykrzyknik? Zwłaszcza w przypadku składania wniosku o dofinansowanie. (Przeczytaj nasz przewodnik po wszystkim, co musisz wiedzieć o Propozycje badań.)

Od czasu do czasu zdarza się, że próbujemy dodać cenę, ale nie ma tam symbolu, którego potrzebujemy.

Oprócz rozmiaru czcionki, istnieją inne kwestie, takie jak to, czy jest ona dostępna w wielu rozmiarach i stylach, czy też dostępne są tylko czcionki jasne, zwykłe i pogrubione?

Jeśli nie masz zbyt wielu konkretów, to w porządku, ale powinieneś wziąć pod uwagę szerszą perspektywę i to, co zamierzasz osiągnąć.

Jeśli chodzi o przekazywanie wiadomości, różne rozmiary czcionek mogą być naprawdę pomocne. Pomimo faktu, że dobrze jest mieć różne kroje pisma, istnieje zasada, która sugeruje użycie maksymalnie trzech krojów pisma w jednym tekście.

Jeśli użyjesz więcej niż to, ryzykujesz usunięcie nacisku na to, co zostało powiedziane. Uzupełniające się czcionki są ważne, ale nie powinny być zbyt podobne, ponieważ może to spowodować zagracony wygląd, który może być mylący.

Wreszcie, wybierając czcionkę, powinniśmy wziąć pod uwagę aspekty drukowania, aby upewnić się, że będzie ona łatwa do odczytania. Czynniki te obejmują kolor, rozmiar i styl. Najbardziej dekoracyjne czcionki skryptowe mogą dobrze wyglądać, ale nie zawsze są dobrym rozwiązaniem.

W związku z tym należy wziąć pod uwagę każdy możliwy aspekt informacji, które mogą być publikowane na całym świecie za pośrednictwem różnych mediów.

Jak używać czcionek naukowych?

Głównym celem czytelnika powinno być jasne zrozumienie faktów dotyczących projektu. Łatwy w odbiorze dokument pomoże osiągnąć ten cel.

Redaktorzy gazet, a także wydawcy czasopism, opracowali wiele wytycznych, aby tekst był bardziej czytelny. Wytyczne te są teraz dostępne dla celów naukowych.

 • Rozmiar czcionki tekstu głównego powinien wynosić co najmniej 16 punktów. Jakikolwiek mniejszy rozmiar sprawiłby, że tekst byłby trudny do odczytania.
 • Tytuł projektu powinien mieć minimalną wysokość 2 cale.
 • Zaleca się, aby nagłówki miały co najmniej jeden cal wysokie litery.
 • Jeśli chcesz pozostać przy normie, użyj Arial, Czasy Nowość Romanlub inny krój podobny do nich.
 • Jeśli chcesz zwrócić na coś uwagę, użyj kursywa lub pogrubienie.
 • Umieść swój tekst pod zdjęciem; to ułatwia czytanie.
 • Prosimy o powstrzymanie się od używania WSZYSTKIE KAPITALIKI; mogą być trudne do zauważenia.
 • Powinieneś nie używać odwróconego kroju pisma (jasny tekst na ciemnym tle).
 • Jeśli piszesz czcionką skryptową, Unikaj używania czcionek artystycznychponieważ są one trudniejsze do naśladowania.
 • Do wyboru są następujące opcje Szeryf lub Bezszeryfowy w zależności od medium lub odbiorców, do których będziesz się zwracać.
 • Plakat lub referat powinien nie zawierać więcej niż dwóch lub trzech kontrastujących czcionek.
 • Dla treści i nagłówków, Time New Roman oraz Arial ładnie się łączą.

Należy pamiętać, że każde czasopismo lub wydawnictwo ma inne wytyczne dotyczące sposobu obsługi zgłoszeń, więc upewnij się, że je sprawdziłeś.

Ważne jest również, aby przy wyborze czcionki wziąć pod uwagę nośnik, na którym pojawi się tekst. Plakaty będą musiały mieć lepsze czcionki, które będą wyglądać przyzwoicie po wydrukowaniu.

Wybór niewłaściwej czcionki może negatywnie wpłynąć na podejmowanie decyzji w przyszłości. Ważne jest, aby pamiętać, że krój pisma wybrany do prezentacji badań lub informacji będzie miał duży wpływ na ich skuteczność.

Upewnij się, że dokonałeś właściwego wyboru, ponieważ pozostawi to znaczące wrażenie na czytelniku. (Możesz dowiedzieć się, jak stworzyć wyjątkową prezentację, która zrobi wrażenie na odbiorcach), tutaj)

Czcionki do ilustracji naukowych i infografik

Infografiki, czyli grafiki informacyjne, to rosnący trend w prezentacji danych. Ten styl prezentacji pozwala szybko i łatwo przekazać wiadomość.

Aby złożone tematy były zrozumiałe, niezwykle przydatne są ilustracje. Dobra czcionka jest niezbędna bez względu na wszystko (zobacz nasz przewodnik po ilustracje naukowe)

Wybór czcionki jest równie ważny, jak samo badanie, jeśli chodzi o jego prezentację. (W większości przypadków.) Ogólnie rzecz biorąc, czcionki książek, czasopism i gazet to czcionki szeryfowe, które charakteryzują się małymi liniami na końcu każdego obrysu.

Zdecydowana większość treści online wykorzystuje czcionki bezszeryfowe. Czcionki szeryfowe ułatwiają czytelnikom podążanie za liniami tekstu, co jest z pewnością przydatne przy projektowaniu ilustracji lub użyciu twórca infografik.

Najlepszym krojem pisma do projektowania graficznego jest krój bezszeryfowy. Arial, Calibri, Helvetica, Verdana i Open Sans, które są łatwo dostępne, znacznie poprawiają czytelność treści.

Jeśli rozumiesz, w jaki sposób określone czcionki wpływają na kompozycję treści, podjęcie decyzji o wyborze rodziny czcionek i schematu typografii staje się znacznie prostsze.

Gdy lepiej poznasz wartości, ton i wizję pracy, zaczniesz identyfikować to, co działa. Możliwe jest przekazywanie pomysłów w niewerbalny, a jednocześnie potężny sposób, za pomocą czcionek.

Teraz, gdy dotarliśmy do ostatniej sekcji, powinieneś również wiedzieć, gdzie znaleźć wszystkie czcionki w jednym miejscu.

W jednym miejscu można znaleźć wszystkie najlepsze czcionki naukowe do projektowania graficznego

W mind the graph rozumiemy znaczenie typografii i to, jak odgrywa ona integralną rolę w przedstawianiu idei naukowych. Mind the graph, najbardziej przyjazne dla użytkownika narzędzie.

Naukowcy i akademicy z ponad 100 najlepszych instytucji akademickich, edukacyjnych i przemysłowych ufają Mind the Graph. Dlatego wszystko jest aktualne i naukowo uzasadnione.

Znajdziesz tutaj wszystkie czcionki od A do Z potrzebne do wszystkich zagadnień naukowych. Poza tym sugerujemy również czcionki odpowiednie dla danego typu treści. Możesz wybierać z naszej listy.

Ponadto mamy wiele szablonów, które pomagają w tworzeniu plakatów i grafik. Dodatkowo można je dostosować do własnych potrzeb. Zgadnij jednak, co jest jeszcze lepsze? Oferujemy BEZPŁATNĄ wersję próbną, dzięki czemu możesz zdecydować, który plan najbardziej Ci odpowiada. 

Dołączając do nas, przyłączasz się do naszej misji zwiększenia łatwego dostępu do najlepszego narzędzia naukowego dla jak największej liczby osób. Nasz blog Sekcja zawiera różnorodne informacje na temat wszystkiego, od tworzenia plakatów naukowych po listę najlepszych podcastów naukowych 2022 roku, zdecydowanie wartych sprawdzenia.

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony