Konferencje, seminaria i prezentacje są bardzo powszechne w rutynie badacza. Prawdopodobnie już o tym wiesz. Jednak ponieważ zawsze mamy dużo pracy w laboratorium, nie jest łatwo znaleźć czas na stworzenie atrakcyjnej i profesjonalnej prezentacji. Zwłaszcza, gdy nie mamy odpowiedniego narzędzia.

Ale atrakcyjna prezentacja jest bardzo ważna nie tylko dla utrzymania uwagi publiczności, ale także dla bycia traktowanym poważnie jako naukowiec. Innymi słowy, musisz cenić swoje dane. Osiągniesz to poprzez ustanowienie wysokich standardów.

Napisałem już kilka poradników na temat tworzenia prezentacji na konferencje naukowe. Można je znaleźć pod adresem tutaj oraz tutaj. Ale dzisiaj chcę porozmawiać konkretnie o wykorzystaniu wzoru między slajdami. Jest to najlepszy sposób na stworzenie harmonijnej i profesjonalnej prezentacji. Oznacza to, że musisz połączyć okładkę z innymi slajdami.

slajdy giphy
Szablon dostępny na stronie mind the graph

Zapoznaj się z 3 rzeczami, na które należy zwrócić uwagę podczas tworzenia prezentacji na konferencje naukowe:

01. Kolor

Kolory są potężnym narzędziem do tworzenia wzorców w kreacji. Pomogą czytelnikowi (lub publiczności) podążać za tobą i zrozumieć związek między tematami, które im przedstawiasz.

Według naszych projektantów należy ustrukturyzować układ, aby stworzyć naturalny przepływ informacji, z wyróżnionymi informacjami, które czytelnik zobaczy jako pierwsze, nawet z daleka, takimi jak tytuł i główne zdjęcie. Bardziej drugorzędne informacje powinny być mniej widoczne, aby nie zanieczyszczały widoku i nie miały pierwszeństwa. Najlepszym sposobem na to jest użycie kolorów. Żywy kolor szybko przyciągnie uwagę. Utrzymuj je przy głównych informacjach slajdu. Tymczasem skala szarości będzie bardziej dyskretna i zaleca się jej stosowanie w elementach drugorzędnych.

0_X0OIGZAwat6kBIR2

Ważne: Wybierz jeden lub dwa główne kolory prezentacji i powtarzaj je na slajdach. 

Obejrzyj ten samouczek wideo:

Aby połączyć kolory, można użyć kolorów uzupełniających. Wyjaśniłem to w tym poście

02. Typografia

Wybór czcionki prezentacji jest bardzo ważne. Pomoże to uczynić ją bardziej profesjonalną i zapewni czytelnikowi intuicyjne wrażenia. Pamiętaj, że Twoi odbiorcy będą znajdować się w znacznej odległości, więc sprawdź, czy Twój tekst jest dobrze widoczny i czytelny. Oddzielaj akapity i nagłówki wyraźnie i nie używaj wielu różnych czcionek.

Pamiętaj też, że będziesz przemawiać, podczas gdy słuchacze będą patrzeć na slajdy i czytać tekst. Nie zanieczyszczaj slajdu zbyt dużą ilością tekstu.

Slajd NIE może z Tobą konkurować. Slajdy są raczej narzędziem, które pomaga ludziom wizualizować to, co do nich mówisz. 

Wybierz co najwyżej 3 czcionki i zachowaj spójność. Wybierz również czcionki, które są bardziej profesjonalne i łatwe do odczytania, takie jak helvetica, gothan itp. Możesz użyć innej i fajnej czcionki do nagłówka, ale unikaj efektu "comic sans".

03. Obrazy

To moja ulubiona część tworzenia prezentacji. Obrazy są bardzo potężne, aby coś wyjaśnić i przyciągnąć uwagę publiczności. Zazwyczaj obrazy na konferencjach naukowych to wykresy, fotografie i ilustracje.

Ważne jest, aby używać dokładnych ilustracji naukowych.

Zdecydowanie polecam przejście z tego na to:

infographic65293-e1491944335690

Na mind the graph znajdziesz tysiące ilustracji naukowych do wykorzystania na infografikach, plakatach, prezentacjach i nie tylko. Możesz stworzyć swoją prezentację i pobrać ją w formacie pdf lub png. Możesz również prezentować bezpośrednio na mind the graph.

Aby użyć fotografii lub pokazać wykres, możesz przesłać go na platformę. Jest to bardzo proste.

Aby zaoszczędzić czas: Zacznij od szablonów

Mamy dostępnych kilka szablonów prezentacji. Jest to dobry sposób na zaoszczędzenie czasu i stworzenie czegoś pięknego w tym samym czasie. Dobra wiadomość? Możesz zacząć już TERAZ!

giphy slajdy 1

ilustracje naukowe do wykresów

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony