Publikacja naukowa. Tylko badacz może zrozumieć mieszane uczucia, słysząc te słowa.

Na początku naszego życia naukowego opublikowanie pracy naukowej może być niezwykle stresujące. Począwszy od pomysłu na projekt, a skończywszy na zmianach recenzentów, opublikowanie pracy naukowej wydaje się zadaniem niemożliwym do wykonania. Z biegiem czasu przyswajamy sobie ten proces i wszystko zaczyna wydawać się bardziej naturalne. Jednak presja związana z publikacją w dobrym czasopiśmie staje się coraz większa, podobnie jak dojrzałość i znaczenie naszej pracy.

Aby uzyskać niesamowitą satysfakcję z publikacji, naukowcy muszą przejść przez długi proces wzajemnej oceny. Proces ten może ciągnąć się przez długi czas i jest jednym z powodów, dla których publikowanie może być tak stresujące. Wraz z nim pojawia się niepewność co do jakości naszej pracy i tego, jakiej poprawy może ona wymagać. Często dowiadujemy się o poważnych lukach w naszych badaniach dopiero wtedy, gdy trafią one już w ręce wpływowych recenzentów. Nigdy nie jest za późno na naprawę braków, jednak wcześniejsze uświadomienie sobie problemów może zaoszczędzić nam wiele czasu.preprintyKoniec końców, nie ma znaczenia jak długo publikujemy, nigdy nie przyzwyczaimy się do procesu recenzowania.

Oprócz tego, że jest to długi proces, autorzy nie zawsze otrzymują wystarczające i najlepsze dane wejściowe. Dlatego naukowcy zaczęli szukać alternatywne sposoby aby naprawić ten problem.

Fizycy, matematycy i naukowcy społeczni odnieśli sukces i wdrożyli nową procedurę publikowania: preprinty.

Preprinty są w większości otwartym procesem recenzowania. Korzystając ze stron internetowych poświęconych różnym dziedzinom pracy, autorzy są w stanie zaprezentować swoje prace w toku, jednocześnie otrzymując informacje zwrotne na temat tego, jak je ulepszyć.

preprint

Wiele platform preprintowych zaczęło pojawiać się w ciągu ostatnich kilku lat. Jednak niektóre dziedziny nauki wykazują pewną powściągliwość w dołączaniu do metody preprintów.

W naukach przyrodniczych biolodzy wydają się być o krok lub dwa do tyłu, jeśli chodzi o prezentowanie swojej niedokończonej pracy innym naukowcom. Jest to o tyle dziwne, że wiele czasopism, takich jak NaturaZachęcamy do preprintów, ponieważ katalizują one publikacje naukowe.

Ponieważ Mind the Graph sam w sobie jest katalizatorem publikacji naukowych, wyróżniliśmy tutaj dwie z popularnych platform preprintowych dla nauki:

PeerJ

preprinty

F1000 Research

preprinty

Nauka polega na wymianie informacji i budowaniu czegoś razem. Jaki jest Twój wkład w świat nauki?

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony