Komunikacja naukowa od dawna stanowi problem ze względu na wiele przeszkód między złożoną wiedzą naukową a czytelnikami. Czasami temat jest tak złożony, że wymaga konkretnych wcześniejszych informacji, nawet aby zrozumieć tytuł. 

Wierzymy, że w najlepszym interesie zarówno naukowców, jak i czytelników jest przekazywanie wiedzy naukowej w sposób, który jest bardziej atrakcyjny i może być lepiej zrozumiany, omijając bariery językowe, wynikające z trudności w posługiwaniu się językami obcymi lub samym żargonem naukowym.

Być może słyszałeś już o infografikach, tym atrakcyjnym sposobie "opowiadania wizualnej historii" przy jednoczesnym przekazywaniu dobrych, spójnych danych naukowych. Jeśli nie słyszałeś wcześniej, nadszedł czas.

Siła przekazu wizualnego w komunikacji naukowej

Komunikacja wizualna od dawna postrzegana jest jako najlepszy sposób komunikowania złożonych tematów, w których obrazy mogą mówić więcej niż słowa. Dotyczy to również tematów publikowanych w artykułach naukowych, gdzie ściana słów - pełna żargonu - jest umieszczana między czytelnikiem a treścią, która zwykle sama w sobie jest złożona.

Tematy związane z naukami ścisłymi są często trudne do odczytania, począwszy od pierwszego akapitu. W niektórych przypadkach ludzie nie rozumieją nawet tytułu pracy naukowej, nie wspominając już o skomplikowanych formułach czy mowie technicznej. Z drugiej strony, zarówno autorzy, jak i czytelnicy nie posługują się językiem angielskim jako językiem podstawowym. Wszystko to sprawia, że komunikacja naukowa jest prawdziwym wyzwaniem w kontekście międzynarodowym.

Projektowanie wizualne może pomóc wypełnić tę lukę w komunikacji naukowej za pomocą infografik. W tej niszy prawdopodobnie rozpoznasz je jako "ryciny naukowe", "diagramy" lub "streszczenia graficzne", ale powiem ci, czym one są i dlaczego ty - jako naukowiec - powinieneś spróbować nauczyć się tego języka tak szybko, jak to możliwe, aby przyciągnąć więcej czytelników do swoich artykułów.

Infografiki ewoluowały w ostatnich latach jako przydatne narzędzia do rozpowszechniania złożonych treści, takich jak te związane z nauką, ponieważ mogą łatwo uprościć komunikację za pomocą elementów wizualnych. Opierają się na ludzkiej zdolności wizualno-poznawczej do rozpoznawania wzorców i trendów, czytając szybciej, gdy tekst zawiera pomoce wizualne, takie jak ikony, wykresy i atrakcyjne ilustracje naukowe.

Chcesz mieć więcej czytelników? Istnieje już kilka badań metanaukowych określających, w jaki sposób wykorzystanie projektu wizualnego poprawia komunikację naukową.

Istotne najnowsze artykuły na temat wizualnej komunikacji naukowej:

Dodatkowa widoczność i zaangażowanie dzięki wykorzystaniu elementów wizualnych w komunikacji naukowej

W artykule "Uwagi dotyczące skutecznej komunikacji naukowej", infografiki są podkreślane jako jeden z głównych elementów praktyczne strategie komunikacji naukowej które należy wziąć pod uwagę, aby wyróżnić się podczas komunikowania nauki masowej publiczności.

Jednym z narzędzi zalecanych do tworzenia infografik naukowych w artykule jest Mind the GraphWięcej informacji na ten temat znajdziesz w tym poście. //

Zgodnie z cytatem z artykułu dr Stevena J. Cooke'a i współpracowników: "(...) recenzowane artykuły są postrzegane jako wysoce wiarygodne źródła dla naukowców, ale inni uważają je za trudno dostępne i trudne do interpretacji. Jeśli skoordynujesz publikację nowego artykułu badawczego z towarzyszącą mu infografiką, postem na blogu, podsumowaniem wideo, kampanią na Twitterze lub komunikatem prasowym, wiadomości o twoich badaniach mogą dotrzeć do znacznie większej liczby odbiorców, zachowując jednocześnie wiarygodność recenzji".

Według badanie przez "The Economist", liczba cytowań wzrosła 120%, gdy artykuł badawczy zawierał infografikę. Znaczenie diagramów dla nauki nie może być w pełni zrozumiane tylko przez tę liczbę.

W rzeczywistości widzimy, że dobra wizualizacja w pracy badawczej jest prezentowana i udostępniana wielokrotnie w pracach uniwersyteckich, pracach dyplomowych, artykułach, nieformalnych rozmowach, plakatach i prezentacjach konferencyjnych. 

Zasięg artykułu, który prezentuje swoje wyniki za pomocą dobrze przygotowanych elementów wizualnych, wykracza daleko poza ścisłą społeczność naukową. Wizualizacja może pomóc nauce rozpowszechniać się poza murami wieży z kości słoniowej, jak można by powiedzieć.

Wreszcie, co nie mniej ważne, wizualne streszczenia mogą pomóc w rozpowszechnianiu treści w mediach społecznościowych, stosunkowo nowych mediach wspierających świadomość społeczną na tematy związane z nauką. Pomyśl o całym sporze dotyczącym narracji wokół szczepionek, a szybko zdasz sobie sprawę ze znaczenia komunikacji naukowej. 

Według to badanie, Tweety o odkryciach naukowych zawierające wizualne streszczenie miały ponad dwa razy więcej wyświetleń i 5 razy większe zaangażowanie. niż tweety zawierające tylko cytaty. Na potwierdzenie, inne badanie odkryli, że wizualne streszczenia zwiększają zaangażowanie i retencję informacji w strategii rozpowszechniania treści w chirurgii ortopedycznej, zgodnie z publikacją American Association of Hip and Knee Surgeons (AAHKS).

Przykład abstraktu wizualnego opublikowanego przez The Journal of Arthroplasty, przez grupę wydawniczą Elsevier, wspomnianego w artykule "A Crossover Randomized Trial of Visual Abstracts Versus Plain-Text Tweets for Disseminating Orthopedics Research".

Kreator infografik dla naukowców: jak powstał Mind the Graph?

Ok, wizualizacje są świetne i każdy aktywny naukowiec już zdał sobie sprawę, że graficzne streszczenia (lub wizualne streszczenia) są modne w komunikacji naukowej. Ale tutaj pojawia się problem: jak należy tworzyć wizualne reprezentacje swoich odkryć naukowych bez odpowiedniego przeszkolenia lub profesjonalnych zasobów, aby to zrobić?

Komunikacja naukowa nie jest dyscypliną nauczaną na większości kursów związanych z nauką, a naukowcom często brakuje odpowiednich umiejętności projektowania lub dostępu do profesjonalnego oprogramowania. Właśnie tę lukę chcieliśmy wypełnić dzięki Mind the Graph: Zmieniamy naukowców w projektantów i uwalniamy kreatywność dzięki wszystkim zasobom wizualnym potrzebnym do skutecznej komunikacji naukowej.

Mind the Graph to najlepsza alternatywa dla marnowania czasu na szukanie obrazów w Google i żmudne składanie ich w PowerPoint w celu uzyskania "najlepszego możliwego" rezultatu. co zresztą nigdy nie jest wystarczająco dobre, by wyglądać profesjonalnie. 

Aby tworzyć profesjonalnie wyglądające obrazy naukowe do publikacji, potrzebujesz:

 • Obrazy o spójnym stylu graficznym
 • Naukowo dokładne ilustracje
 • Układy z intuicyjnym przepływem czytania
 • Wykresy, symbole i ikony
 • Odpowiednie style czcionek 

Wszystko to znajdziesz w Mind the Graph, ponieważ został on stworzony z myślą o potrzebach naukowców. Zapomnij o czasach, gdy rycina naukowa stworzona do publikacji była naganną kompilacją kilku obrazów "skradzionych" z Internetu, każdy w innym stylu. 

Połączenie jednego obrazu 3D z 2D, szkicem pisma odręcznego i/lub Clipartami ikon Microsoftu nigdy nie będzie wyglądać wystarczająco dobrze, aby reprezentować jakość profesjonalnej pracy. 

Pozwól, że przedstawię Ci Mind the Graph i uwierz mi, te czasy już minęły. Mając dostęp do tego narzędzia i wszystkich dostępnych zasobów, będziesz zastanawiać się, czy ma sens nie używać go do wszystkiego, co tworzysz w komunikacji wizualnej w kontekście naukowym. 

Zanim zapytasz: tak, wszystkie dziedziny nauki są mile widziane, a w bazie danych można znaleźć dziesiątki tysięcy ilustracji. Jeśli w końcu nie znajdziesz czegoś, czego potrzebujesz, możesz po prostu o to poprosić!

Niezależni projektanci nie są już potrzebni

Niektórzy naukowcy odczuwali już potrzebę tworzenia wizualnych elementów komunikacji naukowej i po prostu nie mogli lub nie mieli na to czasu. Zwykle ma to postać graficznego / wizualnego streszczenia wymaganego przez publikację, okładkę magazynu naukowego lub specjalną prezentację na konferencję. Jeśli tak jest w twoim przypadku, nie czuj się źle, jest to bardziej powszechne niż myślisz.

Prawda jest taka, że oprócz zbierania pieniędzy, przeprowadzania eksperymentów, pisania grantów, artykułów i raportów, naukowcy są teraz zmuszeni do komunikacji naukowej. Nie wszyscy są na to gotowi, ale jest to trend, który ma pozostać. Więc... lepiej być gotowym. 

W obliczu tego problemu wiele osób zatrudnia do pomocy freelancerów. Problem polega na tym, że freelancerzy rzadko są wykorzystywani do ilustrowania tematów związanych z nauką, więc zamiast tracić czas na wyszukiwanie w Google, będziesz tracić czas na wyjaśnianie nauki laikowi, bez zasobów wizualnych, co czyni ją jeszcze trudniejszą.

To stresujący proces, którego chcemy się pozbyć dzięki Mind the Graph. Potrzebujesz dedykowanego usługa projektowania? Mamy to. Wystarczy poprosić nasz zespół o dowolną ilustrację, a będzie ona gotowa w mgnieniu oka. 

Abstrakcja graficzna, prezentacja lub grafika specjalna? Zajmiemy się tym. A nasi ludzie rozumieją naukę... Więc nie ma żadnych trudności. Zapewniamy płynny proces przez cały czas. 

A co najlepsze: wszystko to jest dostarczane za pośrednictwem platformy Mind the Graph, bezproblemowe i gotowe do edycji, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. Nie musisz już polegać na zewnętrznych usługach, aby dokonać prostych poprawek w tekście lub obrazie po sugestii recenzenta.

Mind the Graph zapewnia również narzędzie oparte na sztucznej inteligencji (AI), które może pomóc w rozwiązaniu innego częstego problemu w wizualnej komunikacji naukowej: plakatów na konferencję. 

Jeśli nie widziałeś Poster Maker Mimo to, spróbowałbym zrobić to już teraz i zacząć oszczędzać czas (i pieniądze). To po prostu najlepsze narzędzie do tworzenia całego plakatu z dowolnego opublikowanego artykułu lub abstraktu konferencyjnego za pomocą kilku kliknięć. 

Założę się, że nie będziesz już zdesperowanym naukowcem szukającym niezależnego projektanta do zaprojektowania plakatu, stworzenia abstrakcji graficznej lub figury naukowej, Mind the Graph ma to wszystko dla Ciebie. Po prostu przyjdź i sprawdź nasze produkty oraz usługi.

Wolne licencje kulturowe Mind the Graph: to, co tworzysz, jest naprawdę twoje

W branży wydawnictw naukowych prawa autorskie są zazwyczaj przenoszone z autora na wydawcę w momencie przyjęcia pracy. Wydawcy książek i artykułów są twórcami, właścicielami i użytkownikami prawa własności intelektualnej uzyskane od autorów. 

Posiadają pewne prawa do publikacji, które produkują i sprzedają, a także posiadają inne prawa w imieniu osób trzecich. W tym konkretnym przypadku od naukowców.

Wszystko to jest określone w umowie o przeniesieniu praw autorskich, którą zazwyczaj otrzymujesz od redaktora zaraz po zaakceptowaniu pracy. Jeśli jesteś zainteresowany, sugeruję zapoznanie się z tą stroną Wnikliwy artykuł w Wikipedii o własności intelektualnej. 

Prawa autorskie, które musisz zachować, aby podpisać umowę o przeniesieniu praw autorskich, są głównym powodem, dla którego nie możesz po prostu wyszukać w Internecie i "pobrać" (delikatnie mówiąc) liczb z Internetu do swojej publikacji. Kiedy piszesz oryginalną publikację, musisz faktycznie posiadać prawa do tych obrazów, aby móc je przenieść na wydawcę. 

Kilka towarzystw naukowych i organizatorów konferencji zaczyna myśleć podobnie o plakatach i prezentacjach, zdając sobie sprawę, że autorzy nie mogą prezentować cudzych treści, zwłaszcza bez odniesienia do oryginalnego źródła. 

Jest to jeden z głównych problemów rozwiązanych przez Mind the Graph: zapewniamy środki, ale wszystko, co stworzysz na platformie, jest naprawdę twoje. Wszystkie ilustracje i zasoby, do których masz dostęp na platformie, są oferowane na licencjach Creative Commons, a ty możesz swobodnie kopiować, edytować, składać i tworzyć własne figury naukowe na platformie Mind the Graph. 

Innymi słowy: możesz uwolnić swoją kreatywność dzięki profesjonalnym zasobom na znanej, przyjaznej dla użytkownika platformie i nie musisz martwić się o prawa autorskie podczas przesyłania artykułu do wydawcy naukowego.

Mind the Graph pozbywa się wszystkich trudności związanych z projektowaniem obrazów naukowych, umożliwiając przeniesienie praw autorskich na wydawców. Co ważne, ponieważ platforma ma darmową wersję, w niej będziesz mógł Należy zachować znak wodny na obrazach i wspomnieć o stronie internetowej w sekcji podziękowań w artykule.. To uczciwe, prawda? W przeciwnym razie możesz zdecydować się na płatną wersję i korzystać z ilustracji naukowych bez znaku wodnego.

Oto dlaczego warto wypróbować Mind the Graph już teraz

Możemy zapewnić, że Zwróć uwagę na wykres to narzędzie, którego potrzebujesz, aby wizualnie komunikować naukę, przyciągać więcej czytelników i wyróżniać się na tle innych autorów. Nie bez powodu mamy średnią ocenę 4,6/5,0 w rankingu recenzje

Daj autorom możliwość samodzielnego tworzenia świetnych treści:

 • Intuicyjny interfejs "przeciągnij i upuść" do tworzenia treści
 • Największa na świecie galeria naukowo dokładnych ilustracji
 • Dostosowywanie ilustracji jednym kliknięciem za pomocą 5 stylów grafiki

Oto krótka lista powodów, dla których warto zacząć korzystać z Mind the Graph już teraz:

 • Znajdź wszystkie ilustracje potrzebne do tworzenia niesamowitych figurek naukowych
 • Nigdy więcej nie trać czasu na szukanie treści wizualnych w Google 
 • Polegaj na profesjonalnych projektantach, którzy poprowadzą Cię za pomocą specjalnych szablonów.
 • Wszystkie potrzebne funkcje w intuicyjnym interfejsie typu "przeciągnij i upuść
 • Dostępnych jest wiele formatów, w tym abstrakty graficzne, slajdy i plakaty.
 • Pobierz wszystko w wysokiej rozdzielczości bezpośrednio od wydawcy!
 • Dostępna jest darmowa wersja, a dzięki subskrypcji można zaoszczędzić sporo pieniędzy, ponieważ jest ona zawarta w platformie Researcher.Life.

10 najistotniejszych szczegółów dotyczących produktu w tym krótkim, 1,5-minutowym filmie:

 1. Wyszukiwarka ilustracji, która poprawia się wraz z doświadczeniem
 2. Odpowiednie elementy kompozycji do tworzenia niesamowitych obrazów
 3. Unikalny styl i personalizacja jednym kliknięciem
 4. Różnice etniczne ludzkiego ciała
 5. Różne szczepy zwierząt laboratoryjnych
 6. Używaj profesjonalnych ilustracji wektorowych
 7. Baza danych zawierająca 110 milionów cząsteczek
 8. Ponad 100 odpowiednich szablonów dla potrzebnych formatów
 9. Nowoczesne, stylowe wykresy do prezentacji danych
 10. Stworzony przez naukowców dla naukowców (naukowo dokładny)
logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony