Kiedy zaczynamy nasze akademickie życie, wymaga się od nas wielu rzeczy. Sukces w nauce mierzymy ilością opublikowanych artykułów. W ten sposób rozpoczyna się wyścig o ukończenie naszych badań.

Widzimy, dlaczego publikacja naszych badań jest tak ważna. Aby to osiągnąć, trzeba przejść długą drogę, przeprowadzając eksperymenty i zbierając dane - nie wspominając o przejściu przez recenzentów i redaktorów czasopism. To nie bułka z masłem.

Jak mierzymy sukces w nauce?

Jednak, aby zostać opublikowanym, cel stojący za tym został utracony. Początkowo opublikowany artykuł oznaczał:

  • Dobre pytanie
  • Dobrze zaprojektowane eksperymenty
  • Dane istotne dla pytania
  • Analiza i dyskusja, które dodały nowe punkty widzenia na badany temat
  • Wkład w naukę i świat, w którym żyjemy

Nie trzeba być geniuszem, by zrozumieć, że nie zawsze tak się dzieje.

Według badaniaopublikowane artykuły są czytane średnio przez 10 osób. A to nie wszystko. 82% opublikowanych artykułów nie jest nawet cytowanych ani razu - z tych, które są cytowane, tylko 20% zostało przeczytanych.

Czy możesz sobie wyobrazić, że zadałeś sobie tyle trudu, by opublikować artykuł i nie został on przeczytany przez nikogo poza autorami, recenzentami i redaktorami czasopisma?
Cóż, taki jest los większości gazet.

Dlaczego więc mierzymy sukces w nauce liczbą opublikowanych artykułów?

Czy możesz sobie wyobrazić, gdybyśmy mierzyli nasz sukces w inny sposób? Może w tym, ile osób czyta nasze artykuły i je cytuje?

Jak mierzymy sukces w nauce?

Jeśli to prawda, należałoby wprowadzić pewne zmiany. Na przykład, potrzebowalibyśmy znacznie łatwiejszego sposobu wyjaśniania naszych badań. Naukowcy byliby zainteresowani nie tylko publikowaniem swoich wyników, ale także upewnieniem się, że są one łatwe do zrozumienia.

Jeśli przyjrzymy się temu, w jaki sposób komunikują się czasopisma, zauważymy, że niektóre z nich już zmieniają swoje instrukcje publikacyjne. Obecnie czasopisma wymagają zamieszczania lepszych rycin/wykresów, a nawet abstraktów graficznych.

Może nadszedł czas, aby pomyśleć nieco inaczej o tym, dlaczego i komu publikujemy nasze odkrycia. Za kilka lat posiadanie wielu opublikowanych artykułów, ale żadnego z nich nie przeczytano, może oznaczać, że nie odniosłeś sukcesu w nauce.Jak mierzymy sukces w nauce?

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony