A blog post wymienił "Najczęstsze błędy podczas przekształcania danych w infografikę", z 7 grzechami kardynalnymi tej transformacji. Są to dobre rady dla większości ludzi, ale niektórzy są na nie odporni.

Patrząc na tę listę, można zauważyć, że niektóre z pozycji nie mają zastosowania do naukowców, ze względu na charakter ich pracy w nauce i publikacjach naukowych. Cztery z nich nie stanowią realnego zagrożenia dla naukowców tworzących infografiki, ale trzy z nich są nadal dobrą radą.

Oto cztery najczęstsze błędy w infografikach (nie dla naukowców) i moje komentarze. Jeśli się z czymś nie zgadzasz, nie krępuj się komentować.

1- Brak odniesień do źródeł danych

Wygląda na to, że w doczesnym świecie ludzie nie cytują odniesień do danych. Nie jest to dokładnie jeden z błędów infografiki, ale prawdziwy grzech badacza. Biedni ludzie, którzy nie znają Mendeleya i jego rodzajów.

2- Korzystanie ze źródeł danych o wątpliwym autorytecie

Błędy w infografice

 

Wiem, że drugą rzeczą, którą robią badacze, gdy coś czytają, jest sprawdzenie odniesienia i nienawidzą, gdy artykuł w buzzfeed nie pokazuje, skąd wzięli informacje lub gdy kończy się na Wikipedii lub artykule w "The Sun".

Oczywiście standardy w nauce są pod tym względem wyższe:

- Co? Impact Factor czasopisma z tym artykułem jest poniżej 3? Daj spokój!

3- Twoje wykresy są niepoprawne wizualnie

Błędy w infografice

Kiedy czytasz artykuł naukowy, przechodzisz od abstraktu do... wstępu? Do diabła, nie! Przechodzisz do rysunków i grafik, próbując znaleźć błąd w błędzie standardowym, p bez wartości lub jakąkolwiek błędną interpretację. To właśnie robią naukowcy: chcą udowodnić, że statystyki są błędne. Jeśli nie mogą znaleźć żadnych problemów, praca jest dobra.

To powiedziawszy, możemy być całkiem pewni, że badacze nie popełniają błędów takich jak ten przedstawiony powyżej.

4- Wizualne wyolbrzymienie statystyk

Błędy w infografice

Jak już wspomniałem, naukowcy przeskakują od abstraktu do liczb i wykresów, najpierw po to, by upewnić się co do statystyk, a następnie by wyczuć jakiekolwiek uprzedzenia.

Tak, ludzie nauki potrafią wyczuć cząsteczkę stronniczości w milionie cząsteczek wykresów kołowych i linii trendu. Nie próbuj więc oszukiwać tych ludzi rozciągniętymi słupkami w grupach testowych na swoich wykresach. Oni wiedzą, co robią i są mniej podatni na popełnienie tego samego błędu.błędy w infografice
Teraz 3 błędy w infografice, które mogą popełnić nawet naukowcy.


5- Struktura infografiki jest myląca

Błędy w infografice
Słupki, wykresy, kropki, kolory. Na co mam patrzeć?

Cóż, naukowcy nie są oczywiście projektantami i są skłonni przestrzegać pewnych standardów, które są obecne w codziennym życiu zawodowym, takich jak raporty, publikacje i prezentacje, które mogą mieć pewne ograniczenia formalne. Jeśli mają swobodę tworzenia czegoś innego, na przykład infografiki, muszą być ostrożni.

Właśnie dlatego masz narzędzie "Mind the Graph" - aby pomóc Ci w projektowaniu.

Wybór szablonu jest tym samym, co projektowanie eksperymentu: musisz wiedzieć, co chcesz osiągnąć, zanim zaczniesz.

Przyjrzyj się dobrze Kategorie i przykłady szablonów Mind the Graph za wszelką pomoc.

6- Odnosisz się do zbyt dużej ilości danych

Błędy w infografice

Wiem, że dużo pracowałeś i dla ciebie każdy element danych jest ważny, ale czy jesteś pewien, że wszystko jest interesujące dla wszystkich?

Zaletą infografik jest to, że od razu przechodzą do rzeczy. Jeśli będzie zbyt duża, nie przyciągnie uwagi widza. Nie przekraczaj 8000 pikseli i nie rób jej zbyt ciężkiej - 1,5 MB to dobry limit.

7- Twoje dane są zbyt złożone lub powierzchowne

Błędy w infografice

Błędy w infografice

Ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, kto będzie konsumował tę infografikę: twoi rówieśnicy, studenci czy dziennikarze? Każdy z nich ma bardzo różną wiedzę na ten temat, więc musisz się dostosować. Jakie są podstawowe informacje, których muszą (i mogą) się nauczyć? Niezbyt skomplikowane dla dziennikarza i studenta oraz niezbyt powierzchowne dla współpracowników.

Najważniejsze: nie pozwól, aby Twoja infografika wpadła w otchłań. Jest to miejsce, do którego trafiają informacje, gdy nie są wystarczająco nowe lub złożone dla ekspertów i nie są zrozumiałe dla opinii publicznej. Dzieje się tak, gdy informacje pozostają z dala, unosząc się między dwiema publicznościami, nigdy nikogo nie dotykając. Dlatego też trzeba wybrać grupę odbiorców, ponieważ praktycznie niemożliwe jest bycie interesującym dla ekspertów i laików w tym samym czasie.

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony