Infografiki są skutecznym sposobem przekazywania informacji, ponieważ łączą dane i obrazy wizualne, ułatwiając w ten sposób przyswajanie, zapamiętywanie i udostępnianie informacji. Termin infografika stał się dość popularny w ciągu ostatnich kilku lat, co widać na poniższym wykresie. Jakich narzędzi do tworzenia infografik używasz do tworzenia własnych treści?

Moc infografik i narzędzi do tworzenia infografik
Ten wykres przedstawia liczbę wyszukiwań w Internecie terminu "infografika".

Ale infografiki istnieją już od dawna. Jedna z najstarszych współczesnych infografik pochodzi z 1626 roku, kiedy to Christoph Schneier opublikował infografikę na temat obrotu Słońca w swojej książce Rosa Ursina sive Sol. Od tego czasu kilka osób, takich jak Charles Joseph Minard (w latach 60. XIX wieku) i Edward Tufte (pod koniec lat 90.), badało i rozwijało teorię dotyczącą wizualizacji danych.

Ale co sprawia, że infografika jest dobra? W tym artykuł, infogr.am całkiem ładnie zgłębił ten pomysł. Dodamy również kilka narzędzi infograficznych, które mogą pomóc w tworzeniu infografik.

Poznaj moc infografik, czyli dlaczego infografiki są tak potężne

Infografika to wizualna reprezentacja danych. Jedną z zalet infografik jest to, że umożliwiają one wydawcy przedstawienie racjonalnych informacji w sposób wizualny, zwiększając tym samym prawdopodobieństwo ich zapamiętania.

Wykorzystuje różne sposoby rozumienia treści w tym samym obrazie. Niektórzy twierdzą, że "łączy" racjonalne i abstrakcyjne obszary mózgu. Skończ z tym gównem o lewym/prawym mózgu, to po prostu nie działa w ten sposób. Mózg podzielony jest na cztery płaty: czołowy, ciemieniowy, potyliczny i skroniowy. Płat czołowy jest odpowiedzialny za to, co zwykle rozumiemy jako "racjonalne" działania: logikę, planowanie, rozwiązywanie problemów, pamięć krótkotrwałą i rozpoznawanie wzorców. Jest to również część mózgu używana do przetwarzania złożonych informacji ilościowych.

Płat potyliczny, znajdujący się z tyłu głowy, ma bezpośrednie połączenie z nerwami w oczach i jest odpowiedzialny za przetwarzanie informacji wizualnych (obrazów). Łączy on również bodźce wzrokowe z obrazami przechowywanymi w pamięci długotrwałej. Dlatego też wiele osób łatwiej zapamiętuje informacje, gdy łączą je z obrazem mentalnym. Fajnie, prawda?

narzędzia do tworzenia infografik

Narzędzia do tworzenia infografik online

Istnieje kilka narzędzi do tworzenia infografik, z których można korzystać za darmo lub za niską cenę, aby tworzyć skuteczne infografiki. Jeśli jednak szukasz czegoś konkretnego dla zdrowia i nauk przyrodniczych, musimy powiedzieć, że Mind the Graph jest tym, czego potrzebujesz.

Poniższe narzędzia do tworzenia infografik mogą być używane razem z Mind the Graphponieważ nie zawierają one ilustracji naukowych i sztuki medycznej, których potrzebujesz. My również korzystamy z niektórych z nich, choć preferujemy profesjonalne oprogramowanie do tworzenia infografik dla naszych klientów.

Mind the Graph to program do tworzenia infografik, który zapewnia ilustracje z zakresu nauk przyrodniczych i sztuki medycznej do tworzenia infografik z zakresu nauk przyrodniczych i zdrowia. Najlepsze jest to, że połączenie jest piękne i harmonijne. Możesz także tworzyć wykresy za pomocą Mind the Graph kreator infografik i rozpocząć od jednego z przydatne szablony infografik dla inspiracji.

Moc infografik i narzędzi do tworzenia infografik
Mind the Graph: kreator infografik dla nauk przyrodniczych i zdrowia

Fajne narzędzia do wizualizacji danych

Infogr.am

Infogr.am zapewnia łatwy sposób generowania pięknych i interaktywnych wykresów i infografik, które można łatwo osadzać na blogach, stronach internetowych i w mediach społecznościowych. Responsywny design sprawia, że wyglądają one dokładnie tak, jak powinny na różnych urządzeniach, a natywna interaktywność pomaga zwiększyć zaangażowanie odbiorców. Infogr.am jest darmowy, ale konta Pro, Business i Enterprise umożliwiają pobieranie i drukowanie wykresów, podłączanie kanałów danych na żywo i używanie własnego logo.

Tableau to potężne narzędzie analityczne. Jeśli pracujesz ze złożonymi danymi lub chcesz tworzyć zaawansowane wizualizacje, może to być dobre narzędzie dla Ciebie. Wadą jest to, że krzywa uczenia się jest nieco stroma, a ich infografiki nie są responsywne. Mają darmową wersję, ale jeśli chcesz zobaczyć pełną moc produktu, musisz skorzystać z płatnej wersji.

CartoDB pozwala tworzyć niesamowite mapy, które można łatwo udostępniać i osadzać. Są interaktywne i można je uruchomić w ciągu kilku minut. Możesz filtrować i wycinać dane, pomagając w eksploracji i udoskonalaniu dużych ilości danych. CartoDB jest darmowy i ma płatną wersję dla przedsiębiorstw.narzędzia do tworzenia infografik

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony