Dowiedz się, jak stworzyć infografikę

Komunikacja jest ważną częścią życia naukowego. I to nie tylko tekstowa, ale także wizualna! Czy wiesz, jak stworzyć infografikę do swojej pracy naukowej? 

Oprócz badań i uzyskiwania solidnych danych, badacz musi wiedzieć, jak zaprezentować swoją pracę i dobrze się komunikować. Wreszcie, nadszedł czas na naukowców, aby przestali rozmawiać tylko ze swoimi parami. Dowiedz się, jak stworzyć infografikę i dotrzeć do znacznie większej liczby osób spoza swojej bańki.

Ten post jest pierwszym z serii Jak stworzyć infografikę z poradami i praktycznymi przykładami. Seria ta jest przewodnikiem stworzonym przez projektantów Mind the Graph.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak tworzyć infografiki, ta seria jest dla Ciebie.

Potęga dezinformacji

Nieudana komunikacja naukowa tworzy lukę między nauką a społeczeństwem. Ta kwestia zwiększa pseudonaukę, taką jak kontrowersje wokół szczepionekzmniejszyć finansowanie badań naukowych i zainteresowanie nauką wśród ogółu społeczeństwa.

Kliknij na obrazek, aby sprawdzić Szablony Mind the Graph.

Infografiki naukowe usprawniające komunikację w nauce

Tworzenie graficznych streszczeń, infografik i niesamowitych prezentacji jest dobrą strategią, ponieważ pomaga przyciągnąć uwagę odbiorców i dotrzeć do większej liczby osób.

W infografice powinieneś przedstawić wszystkie istotne informacje o swojej pracy w przejrzysty, przyjemny wizualnie sposób, tak aby czytelnik był w stanie samodzielnie je zrozumieć.

Fail Dan James GIF by Much - Znajdź i udostępnij na GIPHY

Jeśli nie jesteś jeszcze przekonany, istnieje więcej powodów, dla których warto wykorzystywać infografiki w nauce:

  • Infografiki przedstawiają dane statystyczne w bardziej intuicyjny i łatwy w użyciu sposób, z liczbami i tekstem o różnych rozmiarach, w zależności od ich znaczenia i priorytetu, oraz obrazami i symbolami, które pomagają czytelnikowi. Rozmieszczenie elementów w infografice pomaga w dynamicznym czytaniu, a szybki rzut oka pozwala zrozumieć główne informacje.
  • Infografika ma ogromny potencjał, aby stać się popularną i udostępnianą. Powodem jest to, że jest atrakcyjna wizualnie i łatwa do udostępnienia w mediach społecznościowych, e-mailach i nie tylko.
Kliknij na obrazek, aby sprawdzić Szablony Mind the Graph.

Magazyn The Economist opublikował w czerwcu 2016 r., że artykuły z diagramami i wykresami są znacznie częściej cytowane (około 60%). Co więcej, artykuły z diagramami osiągają nawet 120%:

grafico-01
Artykuły z wykresami i diagramami są bardziej cytowane

Sanchis-Segura i Spanagel opublikowali artykuł pt. artykuł w 2006 r. z ilustracjami komiksowymi przedstawiającymi eksperymenty przeprowadzone na myszach w laboratorium. Artykuł ten miał ponad 160 cytowań, podczas gdy inne artykuły opublikowane w tym samym roku, ale bez tego wizualnego źródła, nie przekroczyły 50 cytowań.

Przechwytywanie
Sanchis-Segura i Spanagel 2006: Świetny artykuł z kilkoma ilustracjami

Ale cóż, wiem, jesteśmy naukowcami i generalnie nie badamy, jak poprawić nasze umiejętności komunikacyjne i projektowe.

Przede wszystkim naszym celem jest poprawa komunikacji naukowej. Dlatego projektanci Mind the Graph stworzyli niesamowite treści, aby pomóc nie-projektantom-naukowcom. Pokażą, jak stworzyć infografikę, aby zaprezentować swoje badania i przestać komunikować się tylko z parami.

Możesz też rozpocząć tworzenie infografiki już teraz.

Kliknij tutaj, aby rozpocząć!

Zobacz pozostałe nasze posty na Jak stworzyć infografikę poniżej.

Ponadto subskrybenci Mind the Graph otrzymują pocztą elektroniczną dodatkowe materiały, zaprojektowane wyłącznie przez zespół projektantów Mind the Graph.

Jak stworzyć serię infografik:

Odbierz bezpłatnie nasz ebook oraz Dowiedz się, jak tworzyć infografiki naukowe i ulepszać swoje prezentacje.

1Capture

 

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony