Czy nam się to podoba, czy nie, wraz z nadejściem ery cyfrowej ilość wytwarzanych informacji naukowych uległa ogromnej transformacji. Każdego dnia publikowanych jest kilka tysięcy artykułów, co pomaga w rozwoju nauki, ale przekłada się na większą objętość do przetrawienia przez naukowców.

Jak widać na poniższym obrazku, czasami wzrost ten może być wykładniczy! Od kilku artykułów rocznie do ponad stu każdego dnia. To szalona ilość informacji. Nie tylko trudno jest nadążyć za ilością publikacji, ale także trudniej jest znaleźć dokładnie to, czego potrzebujesz.

Według wyszukiwarki Sparrho, liczba artykułów zawierających słowo "grafen" gwałtownie wzrosła w ciągu ostatnich 5 lat.Liczba publikacji z "grafenem" w tytule wzrosła wykładniczo w ciągu ostatnich 5 lat

Tendencją jest tracenie czasu na szukanie odpowiednich czasopism i publikacji. Tutaj MindtheGraph rozmawialiśmy z Sparrho - start-up technologiczny założony, aby poradzić sobie z cyfrowym tsunami publikacji naukowych online. Podobnie jak my, start-up został założony i jest prowadzony przez byłych doktorantów i magistrantów.

W przeciwieństwie do typowych wyszukiwarek (takich jak Google Scholar lub Web of Science), Sparrho wykorzystuje sztuczną inteligencję do agregowania treści dla swoich użytkowników, bez konieczności ich aktywnego i wielokrotnego wyszukiwania.wyszukiwarkaZespół w Sparrho zbudowała silnik odkryć naukowych wykorzystujący własne analizy i algorytmy, który umożliwia wyszukiwanie i destylowanie literatury naukowej w oparciu o preferencje użytkownika w celu tworzenia spersonalizowanych sugestii. Czyż nie jest to świetne? Dla mnie brzmi to trochę jak poważna zmiana koncepcji platformy "biomail", która kiedyś została uruchomiona. Pamiętasz to?

Sparrho, wyszukiwarka naukowa, która dostarcza dynamiczne wyniki dostosowane do potrzeb użytkownika

Łatwe uruchamianie. Wystarczy wpisać i gotowe.

Wygenerowane wyniki to system rekomendacji, który ma wyraźne umiejętności akademickie i silne zaplecze technologiczne. Celem Sparrho jest ułatwienie życia naukowcom poprzez zaoszczędzenie im czasu. Interesujące jest to, że oprócz głównego Sparrho wyszukiwarka - zespół Sparrho również rozpoczął pracę nad podobną platformą o nazwie Dzienniki Sparrho, które jest narzędziem pomagającym naukowcom w oznaczaniu, przechowywaniu i udostępnianiu publikacji w sposób podobny do Pinterest! Obecnie oferują oni podgląd narzędzia, więc kliknij tutaj aby wypróbować go teraz.

01_B12SMA_1142152k

Tak wyglądają ludzie Sparrho. Inteligentny.

Disclaimer: Sparrho to start-up technologiczny, który stworzył wyszukiwarkę i rekomendację informacji naukowych, od publikacji po patenty, materiały konferencyjne i wiele innych. Wiemy, że bycie na bieżąco jest trudne, ponieważ istnieje zbyt wiele informacji, a nauka jest ważna nie tylko dla samych naukowców. Problem polega na tym, że nikt nie wie, gdzie znaleźć potrzebne informacje. Wyszukiwarka codziennie agreguje ponad 20 000 źródeł (gromadząc łącznie 20 milionów różnych treści) w celu wygenerowania dostosowanego naukowego kanału informacyjnego. Jest to wspólne działanie marketingowe Sparrho i Mind the Graph.

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony