Świat stoi w obliczu poważnego kryzysu zdrowotnego. W obliczu nowej pandemii koronawirusa pierwszym krokiem do zagwarantowania bezpieczeństwa Tobie i Twoim bliskim jest bycie w pełni poinformowanym o chorobie. Ponieważ internet jest nasycony tak wieloma treściami na temat COVID-19, wyzwaniem może być znalezienie znalezienie faktycznych danych dotyczących choroby wśród wszystkich fałszywych.

Teraz, gdy jesteśmy u progu ery cyfrowej, szerzy się dezinformacja. Ponieważ absurdalne artykuły rozprzestrzeniają się w mediach społecznościowych i na innych platformach, niektóre osoby uważają, że koronawirus został spowodowany spożyciem zupy nietoperzowej lub piwa Corona. Aby pomóc ci zachować zdrowie, poniższy przewodnik omówi podstawowe informacje na temat koronawirusa i obali powszechne nieporozumienia.

Co to jest koronawirus (COVID-19)?

COVID-19, znany również jako nowy koronawirus (Covid-19), jest chorobą, która atakuje głównie układ oddechowy człowieka. Objawy choroby są podobne do grypaJednak osoby, które zaraziły się tą chorobą, zgłaszają dodatkowe objawy, takie jak trudności w oddychaniu, suchy kaszel i zmęczenie.

Złapanie COVID-19 nie jest wyrokiem śmierci: 80% zgłoszonych przypadków zgłoszonych przypadków jest łagodnych, a tylko kilka osób doświadczyło ciężkich zakażeń. infekcji. Aby dać ci trochę pewności, eksperci twierdzą, że wskaźnik śmiertelności dla nowego koronawirusa wynosi około 2-4%ale odsetek ten może zależeć od innych czynników.

Mimo że wciąż jest o wiele więcej do odkryć na temat wirusa, można cieszyć się wiedząc, że eksperci w dziedzinie w dziedzinie medycyny pracują niestrudzenie, aby zapewnić rozwiązania.

Obalanie mitów na temat COVID-19

Skanery termiczne mogą wykryć, czy ktoś jest zainfekowany
Ważne jest, aby wiedzieć, że można zarazić się koronawirusem bez wcześniejszych objawów. Ponieważ gorączka jest prekursorem wirusa, skanery termiczne są skuteczne w wykrywaniu osób z wysoką temperaturą ciała, jednak urządzenia te z pewnością mają swoje ograniczenia. Skanery termiczne nie będą w stanie wykryć osób, które są zakażone, ale mają gorączkę. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), potrzeba około 2 do 10 dni, zanim osoba z COVID-19 doświadczy objawów.

Ludzie są narażeni na ryzyko otrzymując paczki z Chin  
Przechodząc do sedna: nie. Jeśli otrzymałeś jakąkolwiek pocztę z Chin w ciągu ostatnich kilku tygodni lub miesięcy, nie powinno to być powodem do niepokoju. Naukowcy mogą wciąż być na skraju odkrycia, w jaki sposób COVID-19 jest przenoszony, ale w oparciu o inne podobne wirusy, zarazki nie są w stanie długo żyć na przedmiotach i powierzchniach.

Wirus został stworzony przez człowieka 
Jedna z popularnych teorii, która rozprzestrzeniła się jak pożar, głosi, że nowy koronawirus został opracowany w laboratorium. Bez żadnych dowodów użytkownicy mediów społecznościowych nagle stwierdzili, że naukowcy w Wuhan w Chinach potajemnie pracowali nad bronią biologiczną, która wyciekła. Specjaliści w Chinach i poza nimi odrzucili te dzikie propozycje i nadal identyfikują ich prawdziwe źródło. Chociaż wciąż pozostaje wiele do odkrycia, badania sugerują, że wirus powstał i był przenoszony przez nietoperze.  

Ludzie muszą nosić maski na twarz  
Może się to różnić w zależności od przypadku, ale konsensus brzmi: nie. Jeśli jesteś całkowicie zdrowy, nie ma potrzeby noszenia maski na twarz, chyba że władze w Twojej okolicy stanowią inaczej. Jeśli jednak wykazujesz objawy lub pracujesz w branży opieki zdrowotnej, powinieneś nosić maskę N95 jako środek bezpieczeństwa.

Ciepło może zabić wirusa 
Według WHO, COVID-19 może być przenoszony we wszystkich obszarach. Niektórzy twierdzą, że wirus rozwija się w zimnym klimacie, więc nie zarazisz się nim, jeśli mieszkasz w miejscu o gorącej lub wilgotnej pogodzie. Jednak teraz, gdy choroba dotarła do krajów tropikalnych, stwierdzenie to można uznać za fałszywe. Pojawiły się również sugestie, że używanie suszarek do rąk i lamp UV może zabić wirusa, ale eksperci ds. zdrowia publicznego twierdzą, że nie ma sposobu, aby udowodnić ich skuteczność.

Piszesz o koronawirusie COVID-19? Wypróbuj ten szablon na stronie mindthegraph.com

Zabezpiecz swoje zdrowie

W niefortunnym przypadku, gdy ty lub twój bliski przyjaciel lub rodzina zachorujecie na tę chorobę, wiedz, że leczenie i wsparcie medyczne są zdecydowanie dostępne. Należy jednak pamiętać, że mogą pojawić się komplikacje w zapewnieniu leczenia, zwłaszcza jeśli w Twojej okolicy występuje duża liczba przypadków.

W ostatecznym rozrachunku profilaktyka zawsze będzie lepsza niż leczenie. Jeśli chcesz być zdrowy podczas tej pandemii i zmniejszyć swoje szanse na zarażenie się, musisz ćwiczyć odpowiedzialność i dobra higiena.

Oto kilka porad, które pomogą Ci wygrać walkę z COVID-19:

  • Często myj ręce przez 20 sekund. Używaj mydła i upewnij się, że wszystkie grzbiety są czyste.
  • Zawsze miej przy sobie środek do dezynfekcji rąk. Po dotknięciu pieniędzy lub jakiejkolwiek często używanej powierzchni należy natychmiast zdezynfekować ręce, aby uniknąć rozprzestrzeniania się zarazków.
  • Nie chodź do zatłoczonych miejsc, chyba że jest to absolutnie konieczne. W międzyczasie staraj się unikać centrów handlowych, wydarzeń publicznych i innych dużych zgromadzeń.
  • Jeśli jesteś pracownikiem służby zdrowia lub Twoja praca wymaga kontaktu z dużymi grupami ludzi, noś maskę jako środek zapobiegawczy.
  • Zachowaj dystans, gdy znajdziesz się w zasięgu osoby z objawami grypopodobnymi.
  • Wzmocnij swój układ odpornościowy, pozostając nawodnionym, jedząc pożywne posiłki i wysypiając się.
  • Jeśli doświadczasz objawów wirusa, udaj się do najbliższego ośrodka zdrowia w celu natychmiastowa opieka lekarska i leczenie.

Szukasz więcej informacji na temat tego, jak powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa w Twojej społeczności? Przeczytaj te wskazówki dotyczące bezpieczeństwa aby dowiedzieć się więcej.

Autor gościnny: MJ Fernandez, z Centrum Medycznego Makati, Filipiny.
MJ jest specjalistą ds. komunikacji korporacyjnej i reklamy z siedzibą w Makati. Oprócz zajmowania się słowami i znakami interpunkcyjnymi, współpracuje również z lekarzami i przedstawicielami mediów, tworząc materiały informacyjne i kreatywne dotyczące opieki zdrowotnej. Kiedy nie pisze i nie redaguje artykułów, spędza czas podróżując i odkrywając miejsca poza miastem.

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony