Wyobraź sobie, że jesteś studentem i musisz złożyć pracę dyplomową, do której zebrałeś wszystkie informacje i napisałeś ją, ale zapomniałeś dodać do niej bibliografii. Teraz twój profesor odrzuca twoją pracę z powodu tego jednego błędu. Jak byś się czuł? Czy nie byłoby to rozczarowujące? 

To rzeczywiście rozczarowujące, ale czy naprawdę uważasz, że bibliografia jest aż tak ważna? W rzeczywistości, czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czym jest bibliografia? Pewnie widziałeś ją na końcu każdej książki lub artykułu, który czytałeś, ale nie zwróciłeś na nią większej uwagi. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, jak ważna jest Bibliografia w pracy naukowej i jak go napisać zgodnie z podanymi wytycznymi. 

Czym jest bibliografia?

Bibliografia to lista źródeł lub materiałów, do których można się odwołać podczas pisania artykułu lub pracy naukowej. Jeśli czytelnik chce dowiedzieć się więcej o treści poza tym, co napisałeś, odniesie się do źródeł, o których wspomniałeś, a bibliografia może być pomocna. 

Na przykład, jeśli czytasz powieść fikcyjną o kulturze kraju europejskiego w XVIII wieku i chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, co byś zrobił? Tutaj pojawia się znaczenie bibliografii. Autor mógł wspomnieć o swoich pracach badawczych - skąd zebrał informacje dotyczące kultury europejskiej i mógł zacytować wszystkie te wcześniejsze prace w formie bibliografii na końcu książki. Może to pomóc czytelnikom, takim jak Ty, w zgłębieniu tematu.

Bibliografia a referencje

Bibliografia i referencje wydają się synonimami i dlatego większość z nas stara się używać ich zamiennie. Ale czy wiesz, że to nie jest prawda? Chociaż oba wydają się podobne, istnieje niewielka różnica, która w rzeczywistości ma wiele sensu, jeśli ją poznasz.

Jeśli spojrzymy na definicję odniesienia, jest to cytowanie wszystkich prac/źródeł, z których się korzystało "w ramach treść artykułu". Jest to najważniejsza kluczowa różnica. Podczas gdy odniesienia odnoszą się do prac, które są obecne w artykule, bibliografia odnosi się do prac, które są "do których nie ma wyraźnego odniesienia w treści dokumentu" Oznacza to, że nie jest konieczne, aby bibliografia zawierała dokładne źródła i można cytować źródło, nawet jeśli użyto go tylko do odniesienia się do czegoś związanego z tematem.

Kroki do napisania bibliografii w pracy naukowej

 1. Pierwszym i najważniejszym krokiem, który należy wykonać przed napisaniem bibliografii, jest zanotowanie wszystkich książek/źródeł/dzieł, które przeczytałeś podczas przeprowadzania podstawowych badań do artykułu.
 2. Gdy masz już listę książek lub źródeł, musisz sprawdzić następujące informacje w źródle:

Jeśli jest wydrukowany, sprawdź

 • Imię i nazwisko autora
 • Tytuł publikacji
 • Data publikacji
 • Wydawca książki
 • Numer(y) strony

Jeśli pochodzi ze strony internetowej, sprawdź, czy

 • Imię i nazwisko autora i redaktora
 • Tytuł strony internetowej
 • Firma, która opublikowała tę stronę
 • Adres URL tej strony internetowej
 1. Przed napisaniem bibliografii powinieneś wiedzieć, że istnieją dwa główne wytyczne dotyczące pisania bibliografii (format MLA i format APA) i używać ich zgodnie z potrzebami twojego artykułu.
 2. Po zakończeniu pisania bibliografii upewnij się, że zacytowałeś wszystkie źródła, które wymieniłeś w artykule i czy zacytowałeś je we właściwym formacie, czy nie.
 3. Jeśli są jakieś błędy lub konieczne zmiany, należy je wprowadzić przed przesłaniem pracy.

Pisanie bibliografii może być męczącym procesem, ponieważ istnieje ogromna lista źródeł, które należy wymienić, ale dodanie bibliografii nadaje artykułowi badawczemu bardziej profesjonalny charakter i odróżnia go od reszty tłumu.

Ponad 65 000 dokładnych danych naukowych, aby zwiększyć swój wpływ

Wiemy! Trudno w to uwierzyć, ale jak większość naukowych faktów, jest to prawda. Mind the Graph zawiera ponad 65 000 rycin naukowych, które zwiększają wpływ pracy naukowej i pomagają czytelnikom lepiej zrozumieć koncepcje. 

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony