Chcesz być na bieżąco z nauką, ale czytanie artykułów po prostu cię nie satysfakcjonuje? Masz dość podręcznikowych kursów naukowych?

W ciągu ostatnich kilku lat podcasty stały się coraz bardziej popularne w dostarczaniu wiadomości i informacji z całego świata.

Możliwe jest słuchanie podcastów o nauce, które odpowiadają Twoim zainteresowaniom, w tym tych, które dotyczą wszechświata, nauk przyrodniczych, wiadomości medycznych, a nawet kwestii środowiskowych.

Różnorodność programów rozciąga się od programów tematycznych po zabawne i lekkie programy naukowe.

Poniżej znajdują się najlepsze podcasty o nauce na dobry początek. Niezależnie od tego, czy interesujesz się kosmosem, czy anatomią ciała, znajdziesz tu wszystko.

1. RadioLab

W RadioLab Jad Abumrad i Robert Krulwich badają naukę kryjącą się za największymi tajemnicami, zabierając widzów w enigmatyczną podróż w czasie i przestrzeni.

Ten podcast został nagrodzony Peabody Award i National Academies Communication Award. Jad otrzymał MacArthur Genius Grant za nieustanne wysiłki na rzecz dostarczania odbiorcom intrygujących treści.

Polecane odcinki: Marzenia, Flop Off, Najgorszy. Rok. Ever

2. Rzeczy, które zawrócą ci w głowie

Odkrywanie niewiadomych i cudów nauki to tematy tego programu z Robertem Lambem i Joe McCormickiem jako gospodarzami.

Podczas gdy program omawia jeden dziwaczny temat na odcinek w całej jego dziwności, Stuff to Blow Your Mind poświęca czas na omówienie anomalii, które nas ciekawiły.  

Polecane odcinki: Jak działa słońce, Jak będzie działać terraformowanie

3. 60-Second Science

Możesz skorzystać z 60-Second Science, aby szybko zapoznać się z nauką, jeśli nie masz wystarczająco dużo czasu lub cierpliwości. Zawierający "urywki" z popularnego magazynu naukowego Scientific American, jest to jeden z podcastów o nauce, który oferuje wgląd w najnowsze odkrycia naukowe.

Polecane odcinki: Najnowszy odcinek poświęcony odkryciom naukowym

4. Ślimak

Powinieneś obejrzeć Gastropod, jeśli jesteś zafascynowany jedzeniem lub zastanawiasz się nad swoim jedzeniem. Cynthia Graber i Nicola Twilley to dynamiczni gospodarze, którzy w każdym odcinku wyjaśniają naukę i historię różnych produktów spożywczych.

Bada sposób, w jaki żywność jest uprawiana, hodowana i przetwarzana, aby stać się tym, co jemy. Wiele odcinków zawiera wycieczki terenowe, po których często następują wywiady z ekspertami.

Polecane odcinki: Frytki, Cukierek albo psikus, Pieczony

5. Nauka kontra

Łącząc naukowców i ekspertów, odcinki przedstawiają przekonania i opinie przez pryzmat nauki. 

Science Vs. analizuje najpopularniejsze teorie dnia. Podcast prowadzony przez Wendy Zuckerman, zapaloną pisarkę naukową, został przejęty od ABC przez Gimlet Media w 2015 roku, co czyni go jednym z najlepszych dostępnych podcastów o nauce.

Niektóre odcinki poświęcono na przykład obalaniu mitów i fałszywych informacji na temat koronawirusa.

Polecane odcinki: Omicron: Czy musisz wariować?, Starożytni kosmici: Kto naprawdę zbudował piramidy?

6. Invisibilia

Zdecydowana większość podcastów o nauce koncentruje się na konkretnych tematach, takich jak nauki fizyczne lub biologiczne, ale Invisibilia NPR koncentruje się na nieliniowych tematach, takich jak myśli, uczucia, percepcja i wiara. 

Współprowadzące Alix Spiegel i Hanna Rosin, wraz z zaproszonymi ekspertami, badają te tematy z naukowego punktu widzenia. Wiele odcinków zawiera dogłębne spojrzenie na incydenty lub historie związane z tematem.

Polecane odcinki: Terapia z przyjaciółmi, Przyjazna opowieść o duchach

7. Nadzy naukowcy

Chcesz posłuchać naukowych wywiadów między naukowcami? Sprawdź ten podcast.

The Naked Scientists został wskrzeszony przez BBC w 2003 roku po tym, jak dr Chris Smith, wykładowca Uniwersytetu Cambridge i konsultant ds. wirusologii, wyprodukował program radiowy jako student medycyny. 

Program nadawany obecnie co tydzień przez BBC 5 Live (tytuł jest wspólnym przedsięwzięciem z australijskim dr Karlem Kruszelnickim) to podcast, którego warto posłuchać.

W każdym odcinku przeprowadzany jest wywiad z czołowym naukowcem lub badaczem, a my dowiadujemy się więcej o przełomowych odkryciach naukowych. 

Polecane odcinki: Nauka stojąca za noszeniem masek na twarz, Nauka o teleskopach

8. Natura

Nature, którego treść pochodzi z International Journal of Science, jest obowiązkową pozycją dla poważnych miłośników nauk przyrodniczych. 

Program obejmuje szeroki wachlarz tematów, od nowości, takich jak raportowanie koronawirusa, po szczegółowe profile i informacje, które zwykle nie są poruszane. 

W programie bierze udział wielu różnych dziennikarzy i prezenterów. Treść jest zawsze świeża i fascynująca. Zgodnie z opisem programu, program oferuje "najnowsze historie naukowe".

Polecane odcinki: Najnowsze odcinki

9. Ologie

Psychologia, geologia i biologia to -ologie. Alie Ward rozmawia z ekspertami z wielu "ologii", dowiadując się, jak działają, a także zaskakujących ciekawostek i intrygujących odkryć nawet w najbardziej nieprawdopodobnych dziedzinach. 

Przygotuj się na poznanie tematów, o których być może wcześniej nie słyszałeś. To prawda! Z najbardziej dziwacznej nauki wywodzi się najbardziej korzystna nauka!

Polecane odcinki: Tiktokologia (THE TIKTOK APP) z Hankiem Greenem, Eudemonologia (Szczęście) z dr Laurie Santos

9. Houston: mamy podcast

Nie ma innego sposobu, aby zbliżyć się do NASA Johnson Space Center niż ten oficjalny podcast. Czy kiedykolwiek chciałeś zostać astronautą?

Niezależnie od tego, czy byłeś dzieckiem, czy dorosłym. Jeśli interesujesz się takimi tematami jak tworzenie skafandrów kosmicznych, szkolenie do lotów kosmicznych lub jak żyją w zerowej grawitacji, to jest to coś, czego nie możesz przegapić. 

Ich szczegółowe omówienie tych tematów w połączeniu z dowcipnym podejściem sprawiają, że program jest prawdziwą gratką. Oprócz Gary'ego Jordana jako gospodarza, w programie często pojawiają się naukowcy NASA, którzy dostarczają poufnych informacji.

Polecane odcinki: Komunikacja kosmiczna, Oko na Ziemię

Mamy nadzieję, że spodobały ci się nasze sugestie i bawiłeś się tak dobrze, jak my, słuchając tych wszystkich niesamowitych podcastów o nauce. A jeśli chcesz być na bieżąco z trendami w nauce, oto dodatkowa propozycja lektury: 16 Trendy w projektowaniu infograficznym i wizualnym.

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony