Miażdżyca jest chorobą układu krążenia. Dzieje się tak, gdy w tętnicy gromadzi się płytka nazębna. Blaszka miażdżycowa to masa kwasów tłuszczowych, cholesterolu, wapnia i innych substancji. Z biegiem czasu cząsteczki te mogą się gromadzić, zmniejszając przepływ tlenu. Najpierw jednak przyjrzyjmy się szczegółom układu krążenia:

Układ krążenia, znany również jako układ sercowo-naczyniowy, to rozległa sieć narządów i naczyń krwionośnych, które działają zarówno jako system dostarczania, jak i usuwania odpadów z organizmu. Poprzez naczynia krwionośne do każdej komórki dostarczane są składniki odżywcze, tlen i hormony. Poza tym usuwane są produkty odpadowe, takie jak dwutlenek węgla.

układ krążenia kardiologia 1

Miażdżyca ma powolne działanie i jest cichą chorobą. Płytka miażdżycowa może gromadzić się w różnych tętnicach w dowolnym narządzie. W rezultacie może ona wywoływać różne choroby w zależności od dotkniętej nią tętnicy. miażdżyca

miażdżyca 1

Do gromadzenia się płytki nazębnej może przyczyniać się wiele czynników, w tym niezdrowa dieta i palenie tytoniu. Dlatego ważne jest, aby prowadzić zdrowy tryb życia i regularnie poddawać się badaniom lekarskim.

Aby dowiedzieć się więcej:

Stworzyłem te infografiki na Mind the Graph, internetowej platformie infograficznej dla naukowców. Możesz spróbować i zacząć tworzyć prezentacje naukowe, nagradzane plakaty naukowe i infografiki. Jeśli więc jesteś lekarzem i chcesz lepiej komunikować się ze swoimi pacjentami, możesz wypróbować mind the graph za darmo.

ilustracje naukowe do wykresów

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony