Czy jesteś perfekcjonistą, który zawsze szuka poprawek przed wysłaniem pracy naukowej do wydawcy i czujesz się winny z powodu zaległości w badaniach? A może jesteś otoczony przez ludzi, którzy chwalą się swoją produktywnością i ilością wykonanej pracy? Ciągłe dążenie do zrobienia czegoś więcej jest często znane jako wina akademicka.

Prowadzenie badań naukowych wiąże się z wieloma obowiązkami. Od czytania zaktualizowanych artykułów naukowych po publikowanie badań, zwykle brakuje czasu, niezależnie od tego, jak ciężko pracujesz.
Ciągła praca może jednak prowadzić do wypalenia i negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne. Dlatego zawsze konieczne jest zachowanie zdrowej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym i robienie sobie małych przerw. Ale co z akademickie poczucie winy czujesz, gdy poświęcasz czas na coś innego niż nauka? Czy istnieje sposób, aby to przezwyciężyć? Dowiedzmy się, jak pokonać akademickie poczucie winy.

Czym jest wina akademicka?

Ciągły strach przed nieosiągnięciem czegoś i pozostaniem w tyle za załogą, poprzez robienie odpowiednich przerw, powoduje akademickie poczucie winy. Według Wiadomości ze świata uniwersyteckiegoPoczucie winy akademickiej to poczucie, że nie jest się w stanie poradzić sobie ze sprzecznymi wymaganiami dotyczącymi czasu i często towarzyszy mu negatywna samoocena.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, akademickie poczucie winy nie zawsze jest czarnym charakterem. Może sprawić, że skończysz pracę i utrzymasz listę rzeczy do zrobienia w porządku, pomagając ci osiągnąć większość wyznaczonych celów.

Ale jeśli jesteś kimś, kto jest nastawiony na pracę przez całą dobę, ale czuje się winny z powodu tygodniowych przerw, zastanów się jeszcze raz! Wypalasz się w złym kierunku.

Dlaczego masz akademickie poczucie winy?

 • Wyznaczanie nierealistycznych oczekiwań.
 • Perfekcjonizm.
 • Nieustalanie zdrowych granic.
 • Porównanie z rówieśnikami.
 • Pragnienie nadmiernego wysiłku.

Jak przezwyciężyć akademickie poczucie winy?

 • Rób sobie małe przerwy. Zwiększa to produktywność.
 • Ustalaj terminy i nagradzaj się po ich osiągnięciu.
 • Ćwicz nowe hobby, aby wyzwolić dopaminę. 
 • Zapisuj swoje uczucia w dzienniku, aby śledzić swój nastrój.
 • Bądź świadomy wypalenia i rób regularne przerwy.
 • Spędzaj czas z rodziną i przyjaciółmi, aby zabić negatywne uczucia.

Łączenie informacji i ilustracji w piękne i efektowne slajdy

Mind The Graph to wyjątkowe narzędzie infograficzne, które sprawia, że proces badawczy jest łatwy do wyjaśnienia i zrozumienia. Skorzystaj z tego narzędzia, aby uczynić swoje badania wyjątkowo przyjemnymi.

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony