Výzkum zaměřený na lepší pochopení terapeutických přínosů spojených s kontrolou lidského střevního mikrobiomu se stále více rozšiřuje. FMT, transplantace stolice, bakterioterapie a transplantace střevní mikrobioty jsou také termíny pro transplantaci stolice. Lékaři provádějí fekální transplantace s cílem doplnit přirozenou rovnováhu bakterií ve střevech člověka transplantací výkalů od zdravých dárců. Pomocí fekálních transplantací lze léčit i další onemocnění, například gastrointestinální infekce.

Některé zdravotní potíže a antibiotika mohou zničit prospěšné bakterie v trávicím systému a zabránit tak vstřebávání živin. Znovuobnovení dobrých bakterií lze dosáhnout pomocí transplantace stolice.

Cílem fekální transplantace mikrobioty (FMT) je změnit střevní mikrobiom příjemce podáním roztoku výkalů dárce do jeho střevního traktu. Pomocí FMT byla úspěšně léčena recidiva infekce Clostridium difficile. Při dalším čtení se o fekálním transportu dozvíme více.

Jaký je postup při transplantaci stolice?

Ge Hong popsal výkaly jako lék na průjem ve čtvrtém století v Číně, což bylo poprvé, kdy byly výkaly použity k léčebným účelům. Existují různé postupy FMT podle toho, jak se transplantát provádí. V rámci kolonoskopie gastroenterolog před podáním transplantátu smíchá roztok slané vody se vzorkem dárcovské stolice. Transplantace stolice neobsahuje žádnou pevnou složku. Lékaři musí potenciální dárce vyšetřit:

 • Viry, jako je hepatitida A, B a C.
 • HIV/AIDS
 • Syfilis
 • infekce střevními parazity, jako je giardióza nebo červi.
 • C. difficile
 • Další podmínky podle doporučení lékaře

Po dokončení transplantace vám bude podán lék na uklidnění a budete uloženi na bok do vhodné polohy pro kolonoskopii. Přes konečník bude do tlustého střeva zaveden endoskop nebo kolonoskop s kamerou spolu s ohebnou trubicí. Při transplantaci stolice je na stěny tlustého střeva nastříkána tekutina, kterou lékař při vysunutí dalekohledu rozprašuje.

Před odjezdem vám mohou být předepsány léky proti průjmu, které pomohou udržet transplantaci stolice v tlustém střevě. Po zákroku můžete jít domů nebo strávit zbytek dne v nemocničním pokoji.

Kdo musí tento zákrok podstoupit?

Léčba závažných bakteriálních infekcí, jako je C. difficile, se provádí pomocí transplantace stolice. Při léčbě C. diff se obvykle používají antibiotika, stejně jako u většiny infekcí. Příležitostně se však infekce může některým lidem vrátit. Na zvýšení dávky antibiotik nebude žádná odpověď.

Recidivující C. diff se úspěšněji léčí transplantací stolice než antibiotiky. Po této léčbě infekce obvykle v krátké době vymizí.

Důkazy naznačují, že může být prospěšný i u dalších onemocnění, jako jsou zánětlivá střevní onemocnění, obezita, metabolický syndrom a funkční gastrointestinální onemocnění.

Nežádoucí účinky závislé na čase

Příčinou nežádoucích účinků transplantátu je obvykle způsob jeho podání. Nejběžnější způsob podání transplantátu stolice (kolonoskopie) může mít za následek dočasné nežádoucí účinky, jako např:

 • Gastritida a nadýmání
 • Vyrážka a nevolnost
 • Během zákroku může vzduchová kapsa způsobit křeče v tlustém střevě.
 • Zácpa způsobená průjmem
 • Z konečníku vytéká několik kapek transplantačního roztoku

Možnost výskytu nežádoucích vedlejších účinků je vzácná, ale existuje. Několik příkladů:

 • Dárci, kteří nejsou pečlivě vyšetřeni a testováni, mohou být infikováni jinou bakterií nebo virem.
 • Pacient onemocní pneumonií během FMT, při které je zavedena nazogastrická sonda nebo nosní sonda.
 • Mezi typická rizika kolonoskopie nebo endoskopie patří infekce, krvácení, perforace, trhliny a rizika anestezie.

Ve výzkumu však bylo zjištěno, že tyto účinky nejsou často nepříznivé a obvykle se časem rozptýlí.

Přípravky pro transplantaci stolice

 • Všechny léky a alergie by měly být sděleny vašemu lékaři.
 • Pokyny k přípravě vám před zákrokem sdělí lékař. Důsledné dodržování pokynů je velmi důležité.
 • Dva dny před zákrokem musíte vysadit všechna antibiotika.
 • Kromě léků na předpis se zeptejte svého lékaře na volně prodejné léky, přírodní prostředky a doplňky stravy. Lékař vám pomůže připravit se na transplantaci tím, že vám vysvětlí, kdy a jak tyto léky užívat.
 • Pokud je transplantace prováděna kolonoskopicky, bude dodržen režim přípravy střeva na kolonoskopii. Před zákrokem Vám lékař může nařídit, abyste konzumoval/a čiré tekutiny a užíval/a projímadlo.
 • Pokud je FMT prováděna endoskopicky nebo kolonoskopicky, budou podávány uklidňující léky. 

Přijímat výkaly od zdravého dárce se může zdát zvláštní, ale díky vědě se transplantace výkalů dostávají do popředí zájmu.

Účinná léčba, která posiluje zdraví střev, může být ideálním řešením v případech, kdy jiné léčebné postupy nefungují, protože stimuluje množení prospěšných bakterií, posiluje imunitní systém a přispívá k dobré kondici jedince. Fekální transplantace nejsou běžně prováděny lékaři, proto byste měli vyhledat radu odborníka, který má v této oblasti dostatečné zkušenosti.

Ujistěte se, že vaše vědecká ilustrace je správná

Pomocí nástroje Mind the graph můžete vizuálně znázornit jakýkoli výzkum a oslovit svou prací široké publikum. Abychom vám pomohli s vašimi projekty, máme v naší knihovně rozsáhlou sbírku ilustrací. Také můžete požádat náš tým odborníků o přizpůsobení podle vašich požadavků. Pro více informací navštivte naše webové stránky.

logo-odběr

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Exkluzivní vysoce kvalitní obsah o efektivním vizuálním
komunikace ve vědě.

- Exkluzivní průvodce
- Tipy pro návrh
- Vědecké novinky a trendy
- Výukové programy a šablony